26 Հունվար 2012 - 12:25 AMT
Ֆրանսիան այն երկիրն է, որը պաշտպանում է մարդու իրավունքները, հավասարության ու եղբայրության գաղափարը, ուստի ֆրանսիական ժողովրդավարությունը միշտ գտել է այլատյացության դեմ պայքարի միջոցներ և դատապարտել է մարդկության դեմ ոճրագործությունները, ինչպես նաև այդ ոճրագործությունները ժխտող մարդկանց: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել խորհրդարանի պատգամավոր, Ֆրանսիայի ԱԳ նախկին նախարար Ռենո Մուսելյեն՝ մեկնաբանելով Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը:
«Ես հավատարիմ եմ հումանիստական գաղափարներին և հպարտ եմ, որ խոսնակ եմ եղել իշխող կուսակցությունից, որը սատարում էր ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Մուսելյեն, Ֆրանսիան արդեն դատապարտել էր Հոլոքոսթը և նա ուրախ է, որ «օրինագծի ընդունումից հետո բոլոր ցեղասպանությունները կդատապարտվեն»:
«Ես ուրախ եմ, որ ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը հնարավոր կլինի հարգել ժողովրդների միջև խաղաղ պայմաններում»,-ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախկին նախարարը:

26 Январь 2012 - 12:25 AMT
Франция – страна, защищающая права человека и идею равенства и братства, поэтому французская демократия всегда находила пути борьбы с ксенофобией и осуждала преступления против человечества, также как и людей, отрицающих их существование. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил депутат парламента, экс-глава МИД Франции Рено Муселье, комментируя принятие Сенатом Франции законопроекта о криминализации отрицания геноцидов.
“Я привержен гуманистическим ценностям и горд, что был спикером от правящей партии, поддерживающей принятие билля о криминализации отрицания геноцидов”, – отметил он.
Как отметил Муселье, Франция уже осуждала отрицание Холокоста, и он рад, “что после принятия законопроекта все геноциды будут осуждены”.
“Я рад, что память жертв геноцидов может быть почтена в условиях мира между народами”, – подчеркнул Муселье, выразив свою преданность данным вопросам и пожелав всем мира и процветания.