26 Հունվար 2012 - 12:59 AMT
«Թղթակիցներ առանց սահմանի» կազմակերպությունը հրապարակել է աշխարհում ԶԼՄ-ների ազատության մասին ամենամյա զեկույցը: «Այս տարի 2011թ. ինդեքսները ներառում են բազում փոփոխություններ, հաշվի առնելով նաև «արաբական գարունը»,-հայտարարել է կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա, դեռ ոչ մի տարի չի նշանավորվել տեղեկատվության ազատության հետ ժողովրդավարության այդպիսի հարաբերակցությամբ:
Ըստ զեկույցի, Հայաստանը ԶԼՄ-ների ազատության ամենաբարձր ցուցանիշներն ունի տարածաշրջանում: Նա վստահորեն զբաղեցնում է 77-րդ տեղը, ինչն այնքան էլ վատ չէ՝ 27.00 գործակիցով: Այնուհետև հաջորդում է Վրաստանը, սակայն մեծ տարբերությամբ՝ 105-րդ տեղը 38.00 գործակիցով:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա նրա գործերը շատ վատ են, այդ առումով նա առաջ է անցել նույնիսկ Թուրքիայից, որը 148-րդն է 70.00 գործակիցով: Ադրբեջանը 162-րդ տեղում է 87.25 գործակիցով:

26 Январь 2012 - 12:59 AMT
Репортеры без границ опубликовали свой ежегодный доклад о свободе СМИ в мире. “В этом году индексы на 2011 г. включают множество изменений, учитывая активность года, в частности, “арабскую весну”, – заявили представители организации.
По их словам, еще ни один год не был ознаменован таким соотношением показателей свободы информации с демократией в стране. “Многие СМИ все еще продолжают осуществлять задания тоталитарных режимов”, – отмечает организация.
Итак, согласно докладу, самые высокие показатели по свободе СМИ в регионе у Армении. Она твердо стоит на 77 месте, что не так уж и плохо, имея индекс 27.00. Затем, идет Грузия, однако с большим отрывом, занимая 105 место с индексом 38.00.
Ну что касается соседнего Азербайджана, то дела у него совсем плохи, он в этом деле переплюнул и Турцию, которая занимает 148 место (индекс 70.00). Азербайджан в рейтинге “восседает” на 162 месте с показателем 87.25. Самыми свободными для СМИ странами стали Финляндия и Норвегия 10.00 и Эстония с 9.00 баллами.