27 Հունվար 2012 - 07:31 AMT
Վաղ թե ուշ պատմությունը թակում է ներկայի դուռը և մենք պետք է բախվենք նրա հետ՝ գնահատելով այն արդար ու ազնիվ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Լիտվիայի ԱԳ նախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսը Վիլնյուսում կայացած hամատեղ մամուլի ասուլիսում մեկնաբանել են Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հ այոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարարները հանգամանալից զրույց են ունեցել երկկողմ հարաբերությունների եւ տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրների շուրջ, համաձայնեցրել երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ընթացիկ տարվա ժամանակացույցը:
Հայաստանի եւ Լիտվայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին Եվրոպայում տեղի ունեցող գործընթացները, Հայաստան – Եվրոպական Միություն համագործակցությունը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների ակտիվացման հարցեր:
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Աժուբալիսը մտքեր են փոխանակել արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ: Այդ առումով նախարար Աժուբալիսը վերահաստատել է Լիտվայի աջակցությունը Մինսկի խմբի եռանախագահության ներքո ընթացող բանակցային գործընթացի շրջանակներում հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը:

27 Январь 2012 - 07:31 AMT
Рано или поздно история стучится в двери настоящего, и мы должны столкнуться с ней, оценивая происшедшее справедливо и честно. Об этом заявил глава литовского МИД Аудрониус Ажубалис на совместной с Эдвардом Налбандяном пресс-конференции в Вильнюсе, комментируя принятие в Сенате Франции билля о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян.
“Без этого у нас никогда не будет мирных отношений, и поэтому я поддерживаю политиков, которые высказываются за обсуждение исторических событий”, – заявил он.
В данном контексте министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заметил, что французский законопроект не направлен против какой-либо страны: “Как говорится, на воре и шапка горит. Реакция Турции на законопроект о криминализации отрицания Геноцидов говорит о политике отрицания на государственном уровне”.
Также Ажубалис и Налбандян коснулись вопросов сотрудничеств Армении с ЕС и урегулирования карабахского конфликта. В связи с этим глава МИД Литвы подтвердил приверженность Литвы к формату Минской группы ОБСЕ.