27 Հունվար 2012 - 07:44 AMT
Ներգաղթյալների վերադարձը կապված է նոր օրենքի հետ, որը մտադիր են ընդունել թուրքական իշխանությունները:
Թուրքական իշխանությունները մտադիր են շտկումներ մտցնել ներգաղթի մասին օրենքում, որի արդյունքում ապօրինի ներգաղթյալներն արտաքսվելու են: Շատերը կարծիք են հայտնում այն մասին, որ դա թուրքական իշխանությունների պատասխանն է Ֆրանսիայի Սենատում ընդունված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնեղ օրինագծին:
«Իր ամբողջ պատմության ընթացքում Թուրքիան արտաքսման, անմեղ խաղաղ բնակչության վերաբնակեցման հարուստ փորձ է կուտակել»,-այդ առնչությամբ The Armenian Weekly-ին հայտարարել է թուրք իրավաբան Այշե Գյունայսուն:
Համաձայն առաջարկվող փոփոխությունների, ապօրինաբար ներգաղթածները պետք է լքեն երկիրը, որից հետո երկիր մուտք գործելու համար, նրանց վիզաները պետք է թարմացվեն, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ ելքի և մուտքի միջև ժամանակահատվածը պետք է կազմի 90 օր:
Երկրում մնալու մի հնարավորություն կա`եթե գործատուն վճարում է TL 1,330 (744 դոլար) չափով աշխատավարձ, վճարում է աշխատողի ապահովագրումը, հայտնում է Bianet.org-ը:

27 Январь 2012 - 07:44 AMT
Большое число армянских и грузинских нелегальных работников возвращаются на родину, пишут турецкие СМИ. Возвращение иммигрантов связано с новым законом, который намерены принять турецкие власти.
Турецкие власти намерены внести поправки в закон о миграции, в результате чего депортируют нелегальных иммигрантов. Многие высказывают мнение, что это – ответ на принятие Сенатом Франции законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян.
“За всю свою историю Турция накопила богатый опыт депортации, переселения невинного мирного населения в качестве наказания за то, чего они не делали”, – заявила по этому поводу турецкий правозащитник Айше Гюнайсу The Armenian Weekly.
Согласно предлагаемым изменениям нелегальные мигранты должны покинуть страну, после чего их въезд станет возможным после получения новой визы, однако при условии, что промежуток между выездом и въездом должен составить 90 дней.
Есть один способ остаться в стране – если работодатель будет платить зарплату в размере TL 1,330 ($744), а также оплачивать страховку работника, сообщает Bianet.org.