27 Հունվար 2012 - 11:49 AMT
Թուրքիան պետք է լուծի իր պատմական հարցերը, եթե ցանկանում է մինչ 2023թ. հայտնվել աշխարհի առաջատար 10 էկոնոմիկաների թվում: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման կապակցությամբ, գրում է «Հյուրիեթը»:
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի այնպիսի պատմական պահեր, որոնցով կարելի է հպարտանալ: Սակայն, կան նաև ցավալի պահեր: Կարծում եմ, որ պատմաբանները պետք է լուծեն այդ հարցը արդարացի ու ազնիվ կերպով»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի հետ լարված հարաբերություններին՝ Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն ասել է. «Հուսով ենք, որ մեր գործընկերներ Ֆրանսիան ու Թուրքիան կկարգավորեն առկա տարաձայնությունը»:

27 Январь 2012 - 11:49 AMT
Турция должна решить свои исторические вопросы, если хочет быть в десятке всемирных экономик к 2023 году. Об этом заявил посол США в Турции Френсис Риккардоне в связи с принятием в Сенате Франции законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, пишет турецкая Hurriyet.
“У каждой страны есть моменты в истории, за которые она гордится. Но кроме того есть и моменты боли. Думаю историки должны решить этот вопрос справедливо и честно”, – заметил он.
Коснувшись натянутых отношений с Францией, Риккардоне выразил надежду, что Турция нормализует с ней отношения. “Надеемся наши партнеры, Франция и Турция урегулируют существующий спор”, – заметил он.