Ֆրանսիան կարևոր դեր է խաղում Թուրքիայի տնտեսության մեջ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Զաֆեր Չաղլայանը, ուրբաթ օրը հաղորդում է TRT Haber հեռուստաալիքը: «Ֆրանսիական ընկերություններն ապահովում են Թուրքիայի մեծ քանակությամբ քաղաքացիների զբաղվածությունը: Այդ ընկերությունները կարևոր ներդրում են կատարում երկրի տնտեսության մեջ»,- ասել է նա: Նախարարի խոսքով` ֆրանսիական գործարարների բոլոր ներդրումները Թուրքիայի խնամակալության տակ են լինելու:
«Ինչ վերաբերում է թուրքական ընկերություններին, ապա նրանք իրենք են ընտրելու` աշխատել ֆրանսիական ընկերությունների հետ, թե ոչ»,- ասել է Չաղլայանը:
Թուրքիան սպառնում է խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ և նրա հանդեպ կոշտ պատժամիջոցներ կիրառել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունման պատճառով:

27 Январь 2012 - 13:42 AMT
Франция играет важную роль в экономике Турции. Об этом сообщил журналистам министр экономики Турции Зафер Чаглаян, передает в пятницу телеканал TRT Haber. "Французские компании обеспечивают занятость большого числа граждан Турции. Эти компании вносят важный вклад в экономику страны", – сказал он. По словам министра, все инвестиции французских предпринимателей будут под опекой Турции.
"Что касается турецких компаний, то они сами будут выбирать, работать им с французскими компаниями или нет", – сказал Чаглаян.
Турция грозится разорвать отношения с Францией и применить к ней жесткие санкции из-за принятия билля по Геноциду армян.