27 Հունվար 2012 - 16:05 AMT
Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո գաղտնի կերպով անհետացել են հանցագործության հետ կապված կարևոր փաստաթղթեր
Թուրքիայի Պետական հսկիչ պալատն ավարտել է մեկ տարի առաջ սկսած հետաքննությունը հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով: Հանձնաժողովը, որը հետաքննությունը սկսել էր Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հանձնարարությամբ, ներկայացրել է 50 էջից բաղկացած զեկույց, որում ներկայացրել է Հրանտ Դինքի սպանության հետաքննության մանրամասները: Պարզվել է, որ սպանությունից անմիջապես հետո գործի հետ կապված որոշ փաստաթղթեր պարզապես անհետացել են, որոշ մասն էլ ներկայացված է միայն պատճեններով: Իսկ որոշ փաստաթղթերում փոփոխված է ամսաթիվը, հաղորդում է Cumhuriyet-ը:
Հունվարի 25-ին Թուրքիայի Դատավորների և դատախազների գերագույն խորհուրդը որոշել է հետաքննություն վարել Հրանտ Դինքի սպանության փաստի առթիվ հարուցված գործի` վերջերս ավարտված դատավարությամբ զբաղված դատավորի և դատախազի առնչությամբ:
Դատավարությունը տևեց 5 տարի: Հրանտ Դինքը սպանվել է 200թ. հունվարի 19-ին իր թերթի խմբագրության առջև: Կասկածյալ Օգյուն Սամասթը ձերբակալվեց 32 ժամ անց: 2011թ. ամռանը Ստամբուլի դատարանը նրան դատապարտեց 21 տարվա ազատազրկման: Լսումների ժամանակ Սամասթը հայտարարեց, թե ինքը դարձել է թուրքական իշխանությունների հակահայկական քարոզչության զոհը: Դինքի ընտանիքի փաստաբանները գտնում են, որ Սամասթը գործիք է եղել հանցագործության պատվիրատուների ձեռքում:

27 Январь 2012 - 16:05 AMT
Государственная контрольная палата Турции завершила начатое год назад следствие по делу об убийстве главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка, сообщает Cumhuriyet. Комиссия, которая начала следствие по поручению президента Турции Абдулы Гюля, представила доклад на 50-и страницах, где представила подробности расследования убийства Гранта Динка. Оказалось, что сразу после убийства некоторые, связанные с делом документы просто исчезли, а какая-то часть документов представлена лишь в копиях. А на некоторых документах была изменена дата.
25 января Высший совет судей и прокуроров Турции принял решение о проведении расследования в отношении судьи и прокурора, которые занимались завершившимся недавно делом по факту убийства Гранта Динка.
Процесс по делу завершился спустя пять лет после убийства журналиста. 19 января 2007 Грант Динк был убит перед редакцией своей газеты. Подозреваемый в убийстве 17-летний Огюн Самаст был задержан через 32 часа после происшествия на основе явки с повинной. Летом 2011 г. суд Стамбула вынес приговор о лишении Самаста свободы сроком на 21 год. В ходе слушаний Самаст заявлял, что стал жертвой антиармянской пропаганды турецких властей. Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления.