«Ես շատ գոհ եմ, որ հաջովեց այսքան լավ խաղալ: Շատ հաճելի է, որ այսքան մարդ կարողացա ուրախացնել»,- Վեյկ ան Զեեի մրցաշարի հաղթանակից հետո ասել է գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը:
Արոնյանը 13 տուրում տարավ 7 հաղթանակ, 4 անգամ ոչ ոքի խաղաց և միայն երկու անգամ զիջեց, երրորդ անգամ նվաճելով Վեյկան Զեեի հաղթողի կոչումը:
«Սա լավագույն մրցաշարն էր իմ կարիերայում: Անշուշտ, ես շատ մրցաշարերում եմ հաղթել, սակայն որ ամբողջությամբ վերահսկեմ խաղը՝ դա միշտ չի, որ հաջողվել է: Իսկ այստեղ ինձ թվում էր, որ ես բավականին վերահսկում էի իրավիճակը շատ դեպքերում»,-Արոնյանի խոսքն է մեջբերում chess-news.ru-ն:
Ըստ շախմատիստի, նա իրար ետևից մի քանի մրցաշարերի մասնակցեց 2011թ. վերջում. «Մրցաշարերի շարքից հետո ես որոշեցի հանգստանալ: Մեկ ամիս ես չեմ մոտեցել խաղատախտակին, ուղղակի հանգստացել եմ ու ինձ թվում էր, որ դա կարող է վտանգավոր լինել, քանի որ իմ մրցակիցները հավանաբար այդ ժամանակ աշխատում էին: Սակայն, պարզվեց, որ թարմ ուղեղն էլ ինչ-որ բան արժի: Իմ բախտը բերեց, որ որոշ մրցակիցներ չկարողացան դիմադրել իմ հին հնարքներին»:
Արոնյանը հավելել է նաև, որ դեռ չգիտի, երբ տեղի կունենա հաջորդ մրցաշարը և դեռ չի մտածել դրա մասին. «Սակայն, հավանաբար, հաջորդ խաղը տեղի կունենա Վլադիմիր Կրամնիկի հետ, ապրիլին»:

“Я страшно доволен, что удалось так хорошо сыграть. В принципе, результат выдающийся. Да и играл я неплохо. И очень приятно, что столько людей порадовал, и они тут присутствовали”,- после победы в супертурнире Вейк-ан-Зее сказал армянский гроссмейстер Левон Аронян.
В 13 турах Аронян одержал 7 побед, 4 раза сыграл вничью и лишь два раза уступил, и в третий раз завоевал титул победителя Вейк-ан-Зее.
“Это лучший турнир в моей карьере. Я выиграл, конечно, много турниров, но именно чтобы полностью контролировать игру – такое удавалось не всегда. Здесь же мне казалось, что я достаточно контролировал ситуацию во многих случаях”,- слова Ароняна передает chess-news.ru.
По словам шахматиста, он сыграл подряд много турниров в конце 2011 года, и очень многое стало заигранным: “После долгой серии турниров я решил отдохнуть. Месяц я не притрагивался к шахматам, просто отдыхал. И поэтому мне казалось, что это опасно, так как соперники могут в это время работать. Но как оказалось, свежая голова все-таки тоже чего-то стоит. И мне повезло, что некоторые соперники попались на мои старые заготовки”.
Аронян также добавил, что пока не знает, когда состоится следующий турнир и пока не думал об этом: “Но по всей вероятности следующий мой матч будет против Владимира Крамника, который пройдет в апреле”.