Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հեղինակ Վալերի Բուայեն զարմացած չէ տվյալ օրինագծի դեմ Սահմանադրական խորհուրդ դիմելու որոշ ֆրանսիացի սենատոևրների որոշումից: Ինչպես ասվում Facebook-ի նրա էջում տեղադրված հաղորդագրությունում, պատգամավորը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Հիասթափված եմ նրանից, որ որոշ խորհրդարանականներ օրինականությունը գերադասում են մարդասիրությունից: Չնայած, որ հարգում եմ նրանց որոշումը, քանի որ դա նրանց իրավունքն է, ես միևնույն ժամանակ կիսում եմ Ցեղասպանության զոհերի ընտանիքների ցավը»: Նա նաև նշել է, որ իր վրա որևէ պետության կողմից ճնշումը չի կարող ազդել մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իր որոշման վրա:
Ֆրանսիացի սենատորները, նախատեսված 60-ի փոխարեն, հավաքել են 70 ստորագրություն և այսօր դիմելու են Սահմանադրական խորհուրդ: Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: Օրինագծի քվեարկությանը մասնակցել է 213 սենատոր, օրինագիծն ընդունվել է 127 «կողմ» և 86 «դեմ» ձայներով: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

31 Январь 2012 - 20:47 AMT
Автор билля о криминализации отрицания Геноцида армян Валери Буайе не удивлена решением некоторых французских сенаторов обратятся в Конституционный совет против данного законопроекта. Как говорится в сообщении Буайе, размещенном на ее официальной страничке в Facebook, депутат в частности заявила: “Я разочарована тем, что некоторые парламентарии предпочитают законность вместо гуманизма. Несмотря на то, что я уважаю их решения, так как это их право, я также разделяю боль семей жертв Геноцида”. Буайе также отметила, что для нее давления со стороны других государств не могут превышать такое понятие как защита прав человека.
“Я по прежнему убеждена, что на территории Франции недопустимо то, что память жертв геноцидов, которые признаны нашей страной, незащищена равным образом. Это жестокая дискриминация, против которой я буду бороться до конца”, – отметила она.
Французские сенаторы собрали 70 подписей вместо положенных 60 и обратятся сегодня в Конституционный совет. 23 января Сенат Франции проголосовал за принятие законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян. За законопроект проголосовали 127 депутатов, 86 – против, всего в голосовании приняло участие 213 сенаторов. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро.