1 Փետրվար 2012 - 12:43 AMT
Ժիրինովսկի. Եթե Երևանն ու Բաքուն չհամաձայնեն մտնել ՌԴ կազմի մեջ, մենք կճանաչենք Ղարաբաղի անկախությունը
ՌԼԴԿ ղեկավար, ռուս քաղաքական գործիչ Վլադիմիր Ժիրինովսկին արտահայտվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առնչությամբ: Նրա կարծիքով` Հայաստանն ու Ադրբեջանը առանց Ռուսաստանի չեն կարողանա լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, ուստի նրանք պետք է մտնեն Ռուսաստանի կազմի մեջ` որպես Անդրկովկասյան դաշնային երկրամաս: ԱՊԱ-ին տված հարցազրույցում նա նշել է, որ «դաշնային երկրամասի կառավարումը, հաշվի առնելով բնակչության ավելի մեծ քանակը, պետք է տրամադրվի Ադրբեջանին, իսկ ղեկավարի տեղակալները կարող են ընտրվել հայերից»: «Եթե Ադրբեջանն ու Հայաստանը չհամաձայնեն այդ առաջարկին, մենք կճանաչենք Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը այնպես, ինչպես ճանաչեցինք Հարավային Օսեթիայի և Աբխազիայի անկախությունը»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով` Ռուսաստանը չի ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: «Մենք չենք ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Եթե ճանաչենք, ապա կփչացնենք Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները: Հայաստանը մեզ անհրաժեշտ է որպես Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու միջոց: Ադրբեջանին խանգարում է Թուրքիան: Եթե Թուրքիան չլիներ, ապա ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծված կլիներ: Թուրքիան մեծ երկիր է, ՆԱՏՕ-ի անդամ: Նա հզոր բանակ ունի: Հայաստանը պաշտպանում է մեր սահմանը Թուրքիայից: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանը պետք է մեզ»,- նշել է նա:

1 Февраль 2012 - 12:43 AMT
Жириновский: Если Ереван и Баку не согласятся войти в состав России, мы признаем независимость Карабаха
Лидер ЛДПР, российский политик Владимир Жириновский высказался относительно решения карабахского конфликта. По его мнению, Армения и Азербайджан не смогут без России решить нагорно-карабахский вопрос, поэтому они должны войти в состав России, как Закавказская федеральная область. В интервью АПА он отметил, что «руководство федеральной областью из-за большего числа населения должно быть предоставлено Азербайджану, а заместители руководителя могут быть выбраны из числа армян». «Если Азербайджан и Армения не согласятся с этим предложением, мы признаем независимость Нагорного Карабаха, так же, как признали независимость Южной Осетии и Абхазии», – сказал он.
По его словам, РФ не признает территориальной целостности Азербайджана. «Мы не признаем территориальную целостность Азербайджана. Если признаем, то у нас испортятся отношения с Арменией. Армения нам нужна как средство давления на Турцию. Азербайджану мешает Турция. Если бы не было Турции, карабахская проблема была бы решена. Турция большая страна, член НАТО. У нее сильная армия. Армения защищает нашу границу от Турции. По этой причине Армения нам нужна», – отметил он.