3 Փետրվար 2012 - 12:37 AMT
Ֆրանսիայի պետական ինքնաթիռներն ու ռազմանավերն այլևս չեն օգտվում Թուրքիայի օդային և ծովային տարածքից այն բանից հետո, երբ թուրքական կառավարությունը մերժել է երեք տարբեր դեպքերում:
Թուրքիայում Ֆրանսիայի դեսպան Լորեն Բիլին հայտնել է այն մասին, որ օդային և ծովային տարածքից օգտվելու թույլտվության հարցումները մերժվել են, ուստի Ֆրանսիայի իշխանություններն այլևս չեն դիմում թույլտվություն ստանալու համար և օգտվում են այլընտրանքային ճանապարհներից: Այդ մասին Բիլին հայտնել է CNN Turk հեռուստաալիքին:
Դեսպանը նշել է, որ առաջինը մերժվել է ֆրանսիական ռազմական ինքնաթիռի հարցումը, որը Թուրքիայի օդային տարածքից օգտվելու թույլտվություն է խնդրել Ֆրանսիայից Աֆղանստան ճանապարհին: Վերջերս երկու ֆրանսիական ռազմանավերի նույն կերպ չի թույլատրվել մուտք գործել Թուրքիայի տարածքային ջրերը: Ֆրանսիական բանակի դեմ թուրքական կողմի ձեռնարկած միջոցները մաս են կազմում այն պատժամիջոցների, որոնք Թուրքիան ներմուծել է Ֆրանսիայի դեմ վերջինիս Սենատի կողմից «Հայոց ցեղասպանության» ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո:
Չնայած, որ այդ օրինագծի ընդունման դեմ Սահմանադրական դատարան դիմելու համար հավաքվել էր ֆրանսիական սենատորների և խորհրդարանականների ստորագրությունների անհրաժեշտ քանակը, Բիլին հայտնել է, որ այդ գործընթացը հեշտ չէ:
«Անկարայում այնպիսի մթնոլորտ է տիրում, որ իմ` Ֆրանսիա վերադառնալու անհրաժեշտություն է առաջացել»,- նշել է դեսպանը: Նա նշել է նաև, որ Թուրքիայի արձագանքը օրինագծի ընդունմանը «առաջ է բերել բազմաթիվ ֆրանսիացիների զարմանքը, բայց չի ազդել երկրում Թուրքիայի իմիջի վրա»:
Նրա խոսքով` Ֆրանսիան մեծապես կարևորում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Ֆրանսիան պետք է հանգիստ լինի: Օրենքը Թուրքիայի դեմ չէ ուղղված: Նրա խոսքով` Ֆրանսիայում բնակվող հայերի թիվը տասնապատիկ գերազանցում է հայերի թիվը Թուրքիայում. «Նրանք ֆրանսիական պատմության մի մասն են»: Դեսպանն ընդգծել է, որ հասկանում է պատմության հարցերի բարդությունն ու զգայունությունը, սակայն բոլոր կապերի խզումը, նրա կարծիքով, լավագույն գաղափարը չէ:
Թուրքիան շատ ցավագին ընդունեց այդ օրինագծին Սենատի հավանություն տալը` հայտարարելով Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցման մասին: Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով:

Государственные самолеты и военные корабли Франции более не пользуются воздушным пространством и территориальными водами Турции после того, как турецкое правительство отказало в разрешении в трех разных случаях.
Посол Франции в Турции Лорен Били заявил о том, что запросы на разрешение пользоваться воздушным пространством и территориальными водами были отклонены, поэтому власти Франции более не обращаются за разрешением и пользуются альтернативными маршрутами. Об этом он заявил телеканалу CNN Turk.
Посол отметил, что первым был отклонен запрос французского военного самолета, который просил разрешение использовать воздушное пространство Турции на пути из Франции в Афганистан. Недавно двум французским военным кораблям аналогичным образом не было дозволено войти в территориальные воды Турции. Меры, принятые турецкой стороной против французской армии, являются частью санкций, которые Турция ввела против Франции после принятия в Национальном Собрании законопроекта о криминализации отрицания «геноцида армян».
Несмотря на то, что для обращения в Конституционный суд против данного законопроекта было собрано необходимое количество подписей французских сенаторов и парламентариев, Били заявил, что этот процесс нелегкий.
«В Анкаре царит такая атмосфера, что возникла необходимость в моем возвращении во Францию», – отметил посол. Он также заявил, что реакция Турции на принятие законопроекта «вызвала удивление многих французов, однако не повлияла на имидж Турции в стране».
По его словам, Франция придает большое значение отношениям с Турцией. Франции следует быть спокойной. Закон не направлен против Турции. По его словам, численность армян, проживающих во Франции в десять раз превышает численность армян в Турции: «Они – часть французской истории». Посол отметил, что понимает сложность и чувствительность вопросов истории, но разрыв всех связей – не лучшая, по его мнению, идея.
Турция крайне болезненно отреагировала на одобрение данного закона, объявив о замораживании политического, военного и экономического сотрудничества с Францией. Некоторые французские сенаторы обратились в Конституционный совет с целью признать билль неконституционным.