Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորների խումբը Նոբելյան խաղաղության կոմիտե է դիմել հայտնի թուրք իրավապաշտպան, «Բելգե» հրատարակչության սեփականատեր Ռագըփ Զարաքօղլուին Նոբելյան մրցանակի առաջադրելու առաջարկով:
Ինչպես հաղորդում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները, շվեդական պատգամավորների դիմումում ասվում է, որ Ռագըփ Զարաքօղլուն Հայոց ցեղասպանության և քրդական հիմնահարցի վերաբերյալ նյութեր է հրապարակել:
«Թուրքիայում 1980թ. սեպտեմբերի 12-ի ռազմական հեղաշրջումից հետո Զարաքօղլուն մտավ Մարդու իրավունքների միություն և շարունակեց պայքարել հանուն ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների, ինչի համար էլ պետության թիրախը դարձավ և 2011թ. նոյեմբերի 1-ին ձերբակալվեց ահաբեկչական կազմակերպության անդամակցելու մեղադրանքով»,- նշվում է դիմումում:
Զարաքօղլուն, որը Քուրդիստանի ընկերությունների միության գործի շրջանակում հսկողության տակ է գտնվում, իր փաստաբանի միջոցով Թուրքիայի խորհրդարանի ղեկավարությանը նամակ է հղել` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչով:

Группа депутатов парламента Швеции обратилась в Нобелевский комитет мира с предложением выдвинуть известного турецкого правозащитника, владельца издательства «Белге» Рагыпа Зараколу на Нобелевскую премию.
Как передают зарубежные СМИ, в обращении шведских депутатов говорится, что Рагып Зараколу опубликовал материалы относительно Геноцида армян и курдского вопроса.
«После военного переворота в Турции 12 сентября 1980 г. Зараколу вступил в Союз прав человека и во имя демократии и продолжал бороться, за что стал мишенью государства и был арестован 1 ноября 2011 г. по обвинению в членстве в террористической организации», – отмечается в обращении.
Зараколу, который в рамках дела Союза обществ Курдистана (KCK) находится под стражей, через своего адвоката послал руководству парламента Турции письмо с призывом признать Геноцид армян.