3 Փետրվար 2012 - 17:09 AMT
Ցեղասպանության մասին օրինագծի հակառակորդ սենատորներին հրավիրել են Բաքու, երևի, «շնորհակալություն հայտնելու» համար
Պատվիրակությունը, որի մեջ մտնում են Ֆրանսիայի մի խումբ սենատորներ, ովքեր Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը չեղյալ հայտարարելու պահանջով, փետրվարի 5-ին այցով կժամանի Ադրբեջան Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետակամ կոմիտեի հրավերով, հաղորդում է Trend-ը:
Պատվիրակության կազմի մեջ մտնում են սենատորներ Նատալի Գուլեն, Սիլվիա Գո-Շավենը, Ժան-Մարի Բոքելը, Էվրե Մորեն, Անդրե Ռեքսարը, Ջանի Լորժուն:
Այցի ժամանակ ֆրանսիական սենատորները հանդիպումներ կանցկացնեն Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսում (խորհրդարանում), մի շարք նախարարություններում: Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակության այցը կտևի մինչև փետրվարի 10-ը:
Թուրքիան շատ ցավագին ընդունեց այդ օրինագծին Սենատի հավանություն տալը` հայտարարելով Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցման մասին: Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով:

3 Февраль 2012 - 17:09 AMT
Французских сенаторов – противников билля о Геноциде пригласили в Баку, видимо, чтобы “отблагодарить”
Делегация, в которую входит группа сенаторов Франции, обратившихся в Конституционный совет с требованием аннулировать закон, предусматривающий уголовное наказание за отрицание Геноцида армян, 5 февраля прибудет с визитом в Азербайджан по приглашению Государственного комитета по работе с диаспорой, сообщает Trend.
В состав делегации входят сенаторы Натали Гуле, Сильвия Го-Шавен, Жан-Мари Бокель, Эвре Море, Андре Рексар, Джани Лоржу.
Во время визита французские сенаторы проведут встречи в милли меджлисе (парламенте) Азербайджана, в ряде министерств. Визит делегации Сената Франции в Азербайджан продлится до 10 февраля.