ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ֆրենկ Վոլֆն ու Ջուդի Չուն հիշատակել են Սումգայիթում և Բաքվում տեղ գտած հայերի ջարդերը` ելույթ ունենալով Կոնգրեսում, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախումբը (ԱՀԴՀ):
Կոնգրեսականները դատապարտել են Ադրբեջանի ագրեսիան և շարունակվող սպառնալիքները Լեռնային Ղարաբաղի հասցեին: «Նման ակտերն աղետալի հետևանքներ են ունենալու»,- հայտնել է Վոլֆը:
Կոնգրեսականներն իրենց ելույթներում ընդգծել են, որ Խորհրդային Միության փլուզումից կարճ ժամանակ անց Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերը մեծ դժվարությունների միջով անցան, այդ թվում` ջարդերը Սումգայիթում (1988թ. փետրվար), Կիրովաբադում (1988թ. նոյեմբեր) և Բաքվում (1990թ. հունվար):
Ջուդի Չուն իր հերթին նկատել է, որ բռնության դրդած տրամադրությունները շարունակում են տեղ գտնել Ադրբեջանում:

Члены палаты представителей США Фрэнк Вульф и Джуди Чу упомянули армянские погромы в Сумгаите и Баку, выступая в Конгрессе, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA) .
Конгрессмены осудили агрессию Азербайджана и продолжающиеся угрозы в адрес Нагорного Карабаха. “Подобные акты агрессии будут иметь катастрофические последствия”, – заявил Вольф.
В своем выступлении конгрессмены подчеркнули, что вскоре после распада Советского Союза, армяне в Азербайджане и Нагорном Карабахе пережили большие трудности, в том числе, погромы в Сумгаите (февраль 1988), в Кировабаде (ноябрь 1988) и в Баку (январь 1990).
В свою очередь, Джуди Чу заметила что настроения, побудившие к насилию, по-прежнему существуют в Азербайджане.