7 Փետրվար 2012 - 08:11 AMT
«Ցանկացած հայկական ընտանիքում տանը խոսում են նախնիների լեզվով: Կարևոր չէ` որտեղ եք ապրում: Լեզուն միշտ պահպանվում է: Դրա պատճառն այն է, որ 8 մլն հայ ապրում է արտերկրում և միայն 3 մլն Հայաստանում: Մեր ազգի պատմությունը շատ բարդ է, անգամ ողբերգական, որպեսզի մենք չհոգանք միմյանց մասին»,-«Կրասնոդարի» հարձակվող Յուրա Մովսիսյանի խոսքը հայտնում է sport-express.ru-ն:
Մովսիսյանը հայտարարել է, որ ֆուտբոլը տարածված է ամերիկյան համալսարաններում և դպրոցներում: Հայաստանի հավաքականի հարձակվողը խոստովանել է, որ իր համար ինչով զբաղվելու ընտրության հարց ընդհանրապես չի եղել, նա միշտ էլ ցանկացել է պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ լինել:
Նա հավելել է, որ Ամերիկայից եկել է Եվրոպա և «Ռանդերսի» հետ պայմանագիր կնքել է ոչ հանուն գումարի: 2011թ ձմռանը Մովսիսյանը տեղափոխվել է Կրասնոդար, և, ըստ նրա, լավ ընտրություն է կատարել. «Այստեղ ես խաղում եմ: Գոլեր ունեմ: Ինձ համար կարևոր է խաղալ, պահեստայինների նստարանին նստելն ինձ մոտ վատ է ստացվում»,-ամփոփել է նա:

7 Февраль 2012 - 08:11 AMT
“В любой армянской семье дома говорят на языке предков. И не важно, где именно вы живете. Язык сохраняется всегда. Хотя бы потому, что на Земле живут восемь миллионов армян, и только три миллиона – в самой Армении. У нашего народа слишком сложная и даже трагическая история, чтобы мы забывали об этом и не дорожили друг другом”,- слова армянского нападающего “Краснодара” Юры Мовсисяна передает sport-express.ru.
Мовсисян признался, что соккер (футбол) в Америке в школах и университетах популярен: “Для меня выбор, чем заниматься, вообще не стоял, я хотел быть только футболистом и обязательно профессионалом. Меня ничего больше не интересовало по-настоящему – ни учеба, ни дела”.
Футболист добавил, что он из Америки приехал в Европу и подписал контракт с “Рандерсом” не ради денег. “Футболисты из США хотят играть в Лиге чемпионов или Лиге Европы, выходить на поле и тренироваться вместе с лучшими игроками. Профессиональный стимул, желание развиваться – в этом смысле я такой же”,- подчеркнул нападающий.
Зимой 2011 года Мовсисян перешел в “Краснодар” и, по его словам, сделал хороший выбор: “Я тут играю, есть голы. Для меня важно играть, сидеть в запасе у меня плохо получается”.