7 Փետրվար 2012 - 10:51 AMT
Թվիթերի իր միկրոբլոգում ՖԻԴԵ-ի նախագահի օգնական Բերիկ Բալգաբաևը գրել էր, որ արդեն պարզ է, թե որտեղ և երբ է անցնելու աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների առաջնությունը: Բալգաբաևի խոսքով, մրցաշարը տեղի կունենա Լոնդոնում հոկտեմբերի 23-նոյեմբերի 13:
Սակայն ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական կայքում այս առնչությամբ պաշտոնական հայտարարություն չկա: Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում հավակնորդների մրցաշարի կազմակերպման պատրաստակամություն պաշտոնապես հայտնել են միայն Ադրբեջանի և Բուլղարիայի շախմատի ֆեդերացիաները:
Ընդգծենք, որ հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը նամակ է հղել ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին և Նախագահական խորհրդի անդամներին, հայտարարելով, որ չի մասնակցի այդ մրցաշարին, եթե այն տեղի ունենա Բաքվում: «Հուսով եմ, որ հաշվի կառնեք պատկերացումները`Նախագահական խորհրդում մրցաշարի տեղի ընտրության հարցը քննարկելիս»:

В своем микроблоге в Твиттере помощник президента ФИДЕ Берик Балгабаев написал, что уже ясно, где и когда пройдет турнир претендентов за звание чемпиона мира. По словам Балгабаева, турнир пройдет с 23 октября по 13 ноября в Лондоне.
Но пока на официальном сайте ФИДЕ по этой теме ничего не написано. В течение последних нескольких дней о готовности организовать турнир претендентов официально объявили лишь федерации шахмат Азербайджана и Болгарии.
Отметим, что армянский гроссмейстер Левон Аронян отправил письмо главе ФИДЕ Кирсану Илюмжинову и членам Президентского совета, заявив, что не примет участие в этом турнире, если он пройдет в Баку. “Я надеюсь, вы примете во внимание соображения, обсуждая вопрос о месте проведения турнира на президентском Совете”,- написал Аронян.