7 Փետրվար 2012 - 17:56 AMT
Գերմանիան պետք է հետևի Ֆրանսիայի և Շվեյցարիայի օրինակին և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք ընդունի: Նման կարծիք են հայտնել մի շարք գերմանացիներ, որոնք նման առաջարկ են տեղադրել մի կայքում, որը կոչված է երկխոսություն ստեղծել Գերմանիայի իշխանությունների և կանցլեր Անգելա Մերկելի հովանու ներքո գտնվող հասարակության միջև:
Կայքում տեղակայված ոչ մեծ հոդվածի հեղինակը նկատել է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքի առարկա է, և քանի որ Ցեղասպանության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի կոնվենցիան jus cogens է հանդիսանում, ապա կարող է կիրառվել նախքան դրա ընդունումը կատարված իրադարձությունների հանդեպ»:
Քաղաքացիների կարծիքով` Գերմանիան պետք է հաշվի առնի ցեղասպանության հետ կապված իր անցյալը և Թուրքիային կոչ անի արդար պատասխան տալ հայերի և ասորիների ցեղասպանության գոյության վերաբերյալ հարցին: «Ժխտողական քաղաքականությունը հակասում է ազատ և բաց հասարակության գաղափարին»,- գրել են նրանք վերջում:

Германия должна последовать примеру Франции и Швейцарии и принять закон о криминализации отрицания Геноцида армян. Такое мнение выразили ряд немцев, разместивших подобное предложение на находящемся под патронажем канцлера Ангелы Меркель сайте, призванном создать диалог между властями Германии и обществом.
Автор небольшой статьи, размещенной на сайте, заметил, что “Геноцид армян является предметом международного права и поскольку конвенция ООН по Геноциду является jus cogens (неоспоримое право), то может быть применена по отношению к событиям, произошедшим до ее принятия”.
По мнению граждан, Германия должна учитывать свое прошлое, связанное с геноцидом, и призвать Турцию справедливо ответить на вопрос о существовании Геноцида армян и ассирийцев. “Политика отрицания противоречит идее свободного и открытого общества”, – пишут они в конце.