8 Փետրվար 2012 - 07:17 AMT
Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցի և ԵՄ հարցերով Թուրքիայի կողմից գլխավոր բանախոս Էգեմեն Բաղիշի հանդիպման հիմնական թեման է եղել:
Բրյուսելում համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ Բաղիշը հրաժարվել է մեկնաբանել Շվեյցարիայում իր դեմ սկսված հետաքննությունը:
Նա ասել է միայն, որ «Շվեյցարիան ԵՄ անդամ չէ, և որ նա ոչ մի րոպե չի ծախսի Եվրամիության հետ կապ չունեցող խոսակցությունների վրա»:
Սակայն, հանդիպման ժամակ Բաղիշը ստիպված է եղել բախվել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված հարցերի հետ, երբ խորհրդարանի նախագահը հայտարարել է Եվրախորհրդանի այդ հարցի շուրջ հայտնի դիրքորոշման մասին: Եվրախորհրդարանը կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը ԵՄ-ին անդամակցելու նախապայմաններից մեկն է:
Իր անձնական տեսակետից Շուլցը նշել է. «Լինելով գերմանացի, ես գիտեմ իմ պատմությունը և այն դերը, որը ունեցել է բանակը: Թուրքիային անհրաժեշտ է առերեսվել պատմության հետ ու ազատություն տալ այդ հարցի վերաբերյալ անկախ հարցապնդումներին»:
Շուլցը հավելել է նաև, որ «հարգում է Ֆրանսիայի խորհրդարանի ինքնուրույնությունն ու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունումը»: «Ես գիտեմ շատ եվրոպացիների, որոնք կիսում են Ֆրանսիայի Սենատի կարծիքն այդ հարցում»,-ասել է նա:
Թուրք նախարարին մնում էր միայն մի քանի բառ ասել, արդարացնելու համար իրեն, մասնավորապես, պատմաբանների խմբի ստեղծման վերաբերյալ՝ նշելով, որ Ցեղասպանության հարցը քաղաքական կատեգորիա է:

8 Февраль 2012 - 07:17 AMT
Признание Геноцида армян со стороны Турции было одним из основных вопросов встречи председателя Европарламента Мартина Шульца с главным переговорщиком Турции, министром по европейским делам Эгеменом Багышем.
В ходе совместного брифинга в Брюсселе, Багыш отказался комментировать начатое против него в Швейцарии расследование, по поводу отрицания факта Геноцида армян.
В связи с этим он лишь добавил, что “Швейцария не входит в ЕС, и я не потрачу и единой минуты на разговоры не связанные в Евросоюзом”.
Однако, во время встречи Багышу все же пришлось столкнуться с вопросом Геноцида армян, когда председатель парламента заявил об уже известной позиции Европарламента по этому поводу. А именно, Европарламент призывает Турцию признать Геноцид армян, что является одним из предусловий вхождения Турции в ЕС.
Со своей личной точки зрения, Шульц заметил: “Являясь немцем, я знаю свою историю и роль, которую сыграла в ней армия. Турции необходимо столкнуться со своей историей и должны дать свободу существованию независимых запросов по отношению к ней”.
Также, Шульц добавил, что “уважает автономность французского парламента и их решение принять билль о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян”. “Я знаю многих европейцев, разделяющих мнение Сената Франции в этом вопросе”, – сказал он.
Турецкому министру в данной ситуации оставалось лишь выразить несколько мыслей в свое оправдание, в частности он отметил необходимость создания группы историков, подчеркнув, что вопрос Геноцида не является политической категорией.