8 Փետրվար 2012 - 08:28 AMT
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը Բաքու այցելության ժամանակ հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի, ԱԳ, արդարադատության ու ազգային անվտանգության նախարարների հետ, լրագրողներին է հայտնել ԵՄ Բաքվի գրասենյակի ղեկավար Ռոլանդ Կոբիան: Ըստ նրա, հանդիպումների հիմնական թեման եղել է ղարաբաղյան հակամարտությունը:
«ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ հաստատել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է առավել ակտիվ դեր կատարել ղարաբաղյան կարգավորման գործում»,-հիշեցրել է Կոբիան:
Ըստ նրա, ԵՄ-ն սատարում է ՄԽ նպատակներին, սակայն, միևնույն ժամանակ պատրաստ է առաջարկել նոր գաղափարներ, նպաստելու համար հակամարտության կարգավորմանը:
«Այդ գաղափարներն մինչ օրս քննարկվում են Ադրբեջանի ու Հայաստանի կառավարությունների հետ»,-ասել է Կոբիան:

8 Февраль 2012 - 08:28 AMT
Специальный представитель ЕС Филипп Лефор во время визита в Баку встретился с Президентом Азербайджана, министрами иностранных дел, юстиции, национальной безопасности и другими официальными лицами, сообщил в среду журналистам глава бакинского офиса ЕС Роланд Кобиа. По его словам, основными темами проведенных встреч был нагорно-карабахский конфликт.
"Верховный представитель ЕС по внешней политике и политике безопасности Кэтрин Эштон подтвердила во время визита в Азербайджан несколько месяцев назад, что ЕС хочет играть более активную роль в урегулировании нагорно-карабахского конфликта", – напомнил Кобиа.
По его словам, ЕС поддерживает цели Минской группы, но в то же время готов по просьбе сторон предложить новые идеи для того, чтобы содействовать ускорению урегулирования конфликта.
"Эти идеи до сих пор обсуждаются с правительствами Азербайджана и Армении. Мы хотели бы иметь конкретное развитие этих идей, которые направлены на повышение контактов между народами двух стран и создание атмосферы доверия между сторонами конфликта", – сказал Кобиа.