Թուրք լրագրող Էրգյուն Բաբահանը հրապարակել է հոդված` նվիրված Թուրքիայում խոսքի ազատությանն ու Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Հոդվածում հեղինակը ներկայացրել է իշխանությունների բազմամյա քաղաքականությունը, մասնավորապես` ընդգծելով նրնաց կողմից իրականացվող քարոզրությունն ու խոսքի ազատությանը խոչընդոտելը, որպես օրինակ բերելով Դինքի սպանությունը և այլ լրագրողների սպանությունները:
«Ես գիտեմ, որ Հայոց ցեղասպանությունը եղել է»,-գրում է նա:
Անդրադառնալով Թուրքիայի` Ֆրանսիայի Սենատի նկատմամաբ դիրքորոշումը, լրագրողը նկատել է, որ «թուրքական իշխանությունները չպետք է կապեն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը այլ երկրներում խոսքի ազատության հետ»: Բաբահանի կարծիքով, նախ և առաջ Թուրքիան ինքը պետք է զարգացնի երկրի ներսում խոսքի ազատության ինստիտուտը:
«Իշխանությունները երկար տարիների ընթացքում մանրազնին կերպով վերահսկում են մամուլը»,-գրում է Էրգյուն Բաբահանը: Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագծի հեղինակը պատգամավոր Վալերի Բուայեն է: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

Турецкий журналист Эргюн Бабахан опубликовал статью, посвященную признанию Геноцида армян и свободе слова в Турции. В статье автор вкратце представил политику властей на протяжении многих лет, в частности подчеркнув осуществляемую ими пропаганду и препятствование, свободе слова, приводя в пример дело убийства Динка и множество похожих случаев гибели журналистов.
“Я знаю, что Геноцид армян был”, – пишет он.
Касаясь позиции Турции по отношению французского Сената, журналист заметил, что “Турецким властям не стоит аргументировать вопрос признания Геноцида другими странами и принятия законов о криминализации его отрицания наличием свободы слова”. По мнению Бабахана, в первую очередь Турция сама должна развить институт свободы слова внутри страны. “Власти на протяжении многих лет ведут тщательный контроль над прессой и об этом свидетельствуют множество записей разговоров представителей власти с редакторами газет”, – резюмирует он.
Вместе с тем, в Швейцарии начали расследование в отношении министра Турции, переговорщика с ЕС Эгемена Багиша. Дело начато согласно статье 261 УК Швейцарии по обвинению в расистских высказываниях. А именно в ходе экономического форума в Давосе, министр позволил себе заметить, что Геноцида армян “не было”. Как заявила прокурор Цюрихского кантона Кристин Брауншвиг агентству Doğan, она доведет расследование до конца, однако при этом необходимо “учитывать дипломатический иммунитет турецкого министра”.