Թուրք պատմաբան, Քլարքս համալսարանի պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը հոդված է հրապարակել թուրքական Taraf-ում հայազգի լրագրող, «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության մասին՝ շաղկապելով այդ փաստը երիտթուրքերի ղեկավարներից մեկի Թալաաթ փաշայի սպանությն հետ 1921թ.:
«Ամեն ինչ կազմակերպված էր Թալաաթի սպանության համար ռևանշի նպատակով: Դա պարզ է դառնում ոչ միայն փաստերի համադրման արդյունքում, այլ նաև կասկածյալներից մեկի՝ Յասին Հայալի դատարանում արած այն հայտարարությունից, թե նա միշտ հետաքրքրվել է փաշայի սպանության հանգամանքներով»,-գրում է Աքչամը:
Այս երկու սպանությունների առաջին «զուգադիպությունը» այն է, որ երկուսն էլ սպանվել են օրը ցերեկով՝ ետևից կատարված կրակոցից: «Ինչո՞ւ նրան չեն առևանգել, կամ չեն սպանել տան մոտ: Եթե ցանկանային, կանեին, բայց ոչ: Ինչպես հայտնի է Սողոմոն Թեհլերյանը սպանեց Թալաաթին փողոցում՝ գլխին արձակած կրակոցով»,-ասել է պատմաբանը:
«Սակայն, կա նաև այլ նմանություն: Թալաաթի սպանության կազմակերպիչները մտածում էին, որ Թեհլերյանին բռնելու են և որոշված էր, որ նա իր վրա կվերցնի մեղքը»,-ասել է Աքչամը: -«Նույնը և Դինքի մարդասպանը՝ Օգյուն Սամաստը, նա չփախավ, այլ միանգամից խոստովանեց մեղքը»:
Ըստ պատմաբանի, նմանության նպատակը ոչ միայն ռևանշ վերցնելն է, այլ բոլորին 1915թ. մասին հիշեցնելը: «Նրանք ուզում էին ասել. Մենք թույլ չենք տա, որ գեթ մեկ հայ ազատ խոսի այս երկրում 1915թ. հետո»,-գրում է նա:
Աքչամը հիշեցրել է նաև Թալաաթ փաշայի կոմիտեի ղեկավար Ռաուֆ Դենքթաշի մահվան մասին Դինքի սպանությունից հետո: «Չի կարելի մոռանալ նրա կողմնակիցների հայտարարությունները, որոնք եկել էին Դենքթաշի թաղմանը. «Ինչպես կարող եք արդարություն ակնկալել Դինքի գործում: Մենք բոլորս Դենքթաշներ ենք և միշտ Թալաաթի կողմից ենք լինելու»,-ասել է Աքչամը:
Վերջում նա գրում է. «90-ամյա ժխտողական քաղաքականությունը ատրոֆիայի է ենթարկել մեր միտքը: Իշխանությունները հայտարարում են, թե դժգոհ են Հրանտի գործով դատավարությունից, սակայն հարց է առաջանում, իսկ ո՞վ է բռնել նրանց ձեռքը:
Մեզ միայն մեկ բան կփրկի՝ ճանաչել Դինքի սպանությունը որպես հիշեցում ցեղասպանության մասին, ինչը կօգնի մեզ փրկել թուրք ազգին և կանխել նոր սպանությունները»:
Աքչամը կոչ է արել իր գաղափարների բոլոր կողմնակիցներին պայքարել արդարության համար և «թող Դինքը դառնա մեր նոր հանրապետության խորհրդանիշը, որը տարբերվում է այսօրվա Թուրքիայից»:

9 Февраль 2012 - 08:55 AMT
Турецкий историк, профессор института Кларкс Танер Акчам опубликовал статью в турецкой Taraf о связи убийства турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты “Акос” Гранта Динка с убийством одного из глав Младотурок Талаата паши в 1921 году.
“Все было организовано с целью реванша за убийство Талаата. Об этом становится ясно не только после сопоставления фактов, но и после заявлений одного из подозреваемых в организации убийства Динка Ясина Хаяла, который во время судебных слушаний отмечал, что всегда интересовался смертью паши”, – пишет Акчам.
Первое “совпадение” в этих двух убийствах Акчам отметил, то, что они оба были убиты днем на улице выстрелом сзади. “Почему они не похитили его, или не убили перед его домом? Если бы они этого хотели, они бы это сделали, но нет. Как известно Сохомон Тейлерян убил Талаата на улице, выстрелом в голову”, – отмечает историк.
“Но есть и другое сходство. Организаторы убийства Талаата рассчитывали на то, что Тейлерян будет схвачен и с самого начала было решено, что Тейлерян примет на себя вину”, – подчеркнул Акчам, – “Также и убийца Гранта – Огюн Самаст не бежал, а сразу признался в содеянном”.
Целью похожей инсценировки убийства, по мнению историка, является не только взять реванш, но и напомнить всем о 1915 г. “Они хотели сказать: “Мы не допустим, чтобы хоть один армянин говорил свободно в этой стране после 1915 года”, – пишет он.
Также, Акчам напомнил о гибели главы Комитета Талаата паши Рауфа Денкташа, после убийства Динка. “Нельзя забыть заявления его сторонников, пришедших на похороны Денкташа: “как вы можете ожидать справедливости в деле Динка. Мы все Денкташи и будем всегда на стороне Талаата паши”, – заметил Акчам.
В конце статьи Акчам пишет: “90-летняя политика отрицания атрофировала наши умы. Власти заявляют, что недовольны решением суда по делу Гранта, но возникает вопрос, а кто держит их за руки, для того чтобы вершить правосудие? Единственное что может спасти нас – это признание гибели Динка как напоминание о Геноциде, что поможет нам спасти турецкую нацию и предотвратить новые убийства”.
Акчам призвал всех сторонников его идей бороться за справедливость и “пусть Динк станет символом нашей новой республики, отличной от сегодняшней Турции”.