Ինչպես հայտնել է ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյուժմինովը, հավակնորդների մրցաշարը կկայանա Լոնդոնում` հոկտեմբերի 23-նոյեմբերի 13, հայտնում է sport-express.ru-ն:
Կազմակերպիչն է լինելու ամերիկացի Էնդրյու Պոլսոնի «Ագոն» կազմակերպությունը, որին ՖԻԴԵ-ն կփոխանցի տղամարդկանց շրջանում աշխարհի առաջատարի կոչման առաջիկա խաղերի անկացման իրավունքները:
Այսպիսով, 2013-2014 խաղաշրջանի մասնակիցների ամբողջական ցուցակը հետևյալ տեսքն ունի. Մանգուս Կարլսեն` Նորվեգիա, Լևոն Արոնյան` Հայաստան, Վլադիմիր Կրամնիկ, Պետեր Սվիդլեր և Ալեքսանդր Գրիշչուկ` Ռուսաստան, Վասիլի Իվանչուկ` Ուկրաինա, Թեյմուր Ռաջաբով` Ադրբեջան:
Առաջնության անցկացմանը հավակնում էին նաև Ադրբեջանն ու Բուլղարիան: Սակայն հայ գրոսմայստեր Արոնյանը նամակ էր ուղղել ՖԻԴԵ-ի նախագահին և նախագահական խորհրդին, հայտարարելով, որ չի մասնակցի մրցաշարին, եթե այն անցկացվի Բաքվում:

Как сообщил президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов турнир претендентов следующего цикла пройдет в Лондоне с 23 октября по 13 ноября, сообщает sport-express.ru.
Организатором выступает вновь созданная американским бизнесменом Эндрю Полсоном компания "Агон", которой ФИДЕ передает все права на проведение ближайших циклов розыгрыша первенства мира среди мужчин.
Таким образом, полный список претендентов цикла 2013-2014 годов выглядит так: Магнус Карлсен (Норвегия), Левон Аронян (Армения), Владимир Крамник, Петр Свидлер и Александр Грищук (Россия), Василий Иванчук (Украина), Теймур Раджабов (Азербайджан) и проигравший в матче на первенство мира Вишванатан Ананд (Индия) – Борис Гельфанд (Израиль), который пройдет в мае 2012 года.
На проведение турнира также претендовали Азербайджан и Болгария. Однако, армянский гроссмейстер Аронян отправил письмо главе ФИДЕ Кирсана Илюмжинова и членов Президентского совета, заявив, что не примет участие в этом турнире, если он пройдет в Баку.
“Я надеюсь, вы примете во внимание соображения, обсуждая вопрос о месте проведения турнира на президентском Совете”,- написал Аронян.