10 Փետրվար 2012 - 05:57 AMT
Վերջին իրադարձությունների ընթացքում, մասնավորապես թուրքական Մալաթիա քաղաքի հայկական գերեզմանատան փլուզումից հետո, տեղի hայ համայնքը որոշել է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել Թուրքիայի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության համար:
Ինչպես հայտել է համայնքի նախագահ Գարո Պայլանը, գերեզմանատան փլուզումից հետո թուրքական քաղաքի հայ համայնքը սկսել է բողոքներ ստանալ Թուրքիայի տարբեր մասերի հայերից: «Մենք վերլուծում ենք ստացված բողոքները, որոնց հիման վրա մշակվելու է գործողությունների պլան»,-հայտարարել է նա:
Մալաթիայի քաղաքապետարանը հայտարարել է, որ կվերականգնի վերջերս փլուզված գերեզմանատունը, գրում է թուրքական Hurriyet-ը:
Ինչպես հայտնում է CNNturk-ը, գերեզմանատունը ամբողջովին քանդվել է տեխնիկայի օգնությամբ, որն ուղարկվել է քաղաքապետարանի կողմից: Համաձայն քաղաքապետի, գերեզմանատան փլուզման պատճառը քաղաքապետարանի աշխատակիցների և բանվորների իրար չհասկանալն է եղել: Ըստ նրանց, բանվորները պետք է քանդեին միայն շինության տանիքը:

10 Февраль 2012 - 05:57 AMT
В свете недавних событий, в частности разрушения армянского кладбища в турецком городе Малатия Союз армян турецкого города Малатия решил предпринять соответствующие меры по защите культурного наследия армян на территории Турции.
Как заявил председатель союза Гаро Пайлан, после разрушения кладбища они начали получать жалобы армян из разных частей Турции. “Мы анализируем полученные жалобы, на основе которых будет сформирован план действий”, – заявил он.
Муниципалитет турецкого города Малатия заявил, что восстановит разрушенное недавно армянское кладбище, пишет турецкая Hurriyet.
Однако, как передает CNNturk, кладбище было полностью разрушено техникой, посланной мэрией города. Согласно мэру города, разрушение кладбища стало результатом непонимания между работниками и сотрудниками муниципалитета. По их словам рабочие должны были разрушить только крышу здания.