Թուրքմենչայի պայմանագրով Արևելյան Հայաստանը՝ Երևանի և Նախիջևանի խանությունները, Օրդուբադի գավառը անցան Ռուսաստանի տիրապետության տակ: Իսկ Արևմտյան Հայաստանն այդ ժամանակ մտնում էր Օսմանյան կայսրության կազմի մեջ:
Այդ բաժանումն էլ Հայոց ցեղասպանության պատճառներից մեկը դարձավ: Արևելյան Հայաստանի միացումը Ռուսաստանին փրկեց հայ բնակչությանը կովկասյան թաթարների կողմից կոտորածներից, որոնք հիմա իրենց անվանում են ադրբեջանցիներ, ինչպես նաև պարսիկների հետ լիակատար ձուլումից: Էրիվանն այդ ժամանակ ավելի շատ պարսակական քաղաք էր, քան հայկական, և եթե չլիներ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մոտ լինելը, համարյա ոչ ոք քաղաքում չէր ասի, որ այստեղ քրիստոնյաներ են ապրում: Միգուցե մի քանի եկեղեցիները… Ճիշտ է, պետք է նշել, որ Պարսկաստանն այդքան էլ անհանդուրժող չէր այլ հավատի մարդկանց նկատմամբ, այլ ներգրավում էր նրանց կայսրության զարգացման մեջ՝ չստիպելով փոխել հավատը: Պարսիկներն ուղղակի հայերին՝ հմուտ արհետսավորներին, տանում էին իրենց գերտերության բարգավաճման համար: Օսմանյան կայսրությունում ամեն ինչ հակառակ էր:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի և Պարսկաստանի միջև ռազմական գործողությունները դադարեցին միայն 1639-ին Հայաստանի բաժանման հաշվին. արևմտյան մասն անցավ Օսմանյան կայսրությանը, արևելյանը՝ Երևանի հետ միասին Պարսկաստանին: Հայաստանի արևելյան հատվածը կառավարում էր սարդարը (նահանգապետ), իսկ Երևանը՝ նրա կողմից նշանակված ոստիկանապետը:
1828-ին Ռուսաստանը վերջնականապես ամրապնդվեց Հարավային Կովկասում: Ներկա Ադրբեջանի տարածքը կազմված էր խանություններից և նահանգներից, որոնց մեծ մասն անցել էր Ռուսաստանին: Ժամանակակից ադրբեջանցի «վայ-պատմաբանները» փորձում են ապացուցել, որ Արևելյան Հայաստանի տեղում եղել է Հյուսիսային Ադրբեջան և այդ պատճառով Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ այլ ինչ է, քան «բնիկ ադրբեջանական հողերի» մաս: Այդ ամենն այնքան ծիծաղելի է և անհեթեթ, որ նման «պատմաբաններին» նույնիսկ պատասխանելն անիմաստ է: Արևելյան Հայաստանը մինչև ներկա սահմանները փոքրացրեցին բոլշևիկները քեմալական Թուրքիայի հետ դավադրությունում: Բայց դա արդեն այլ պատմություն է: Իսկ ինչ վերաբերվում է Թուրքմենչայի պայմանագրին, ապա այն փրկեց հարյուր հազարավոր հայերի մահվանից և ստրկության հանձնվելուց: Ռուսաստանն էլ ձեռք բերեց հավատարիմ դաշնակից այդքան վտանգավոր տարածաշրջանում: Վրաստանը միշտ անհուսալի երկիր է եղել, Ադրբեջանն այդ ժամանակ չկար, մնում էր Հայաստանը: Հնարավոր է, տարիների հետ ռուսական զենքի որոշ հաղթանակներ ոչ միանշանակ են ընդունվում, բայց ցանկացած դեպքում, չնայած նույնիսկ նրան, որ հայերի համար էլ Ռուսական կայսրությունում հեշտ չէր, գործում էր այն ասացվածքը, որ ընտրում են չարյաց փոքրագույնը: Ռուսաստանն այդ ժամանակ փոքրագույն չարիքն էր սեփական պետականության բացակայության պայմաններում:
Այնուամենայնիվ պետք է խոստովանել է, որ Էրիվանի նահանգի ձևավորումից հետո կյանքը քաղաքում սկսեց զարգանալ. բացվեցին դպրոցներ, գիմնազիաներ, տպագրություն, իսկ Ալեքսանդր Գրիբոեդովի «Խելքից պատուհասը» կատակերգությունն առաջին անգամ բեմադվրվեց Երևանում: Ճիշտ է, փորձ արվեց Մոսկվայի պատրիարքությանՍինոդի իրավասությանը հանձնել ՀԱԵ ունեցվածքը, ինչը ձախողվեց: Այնպես որ վերջին հաշվով դրականն ավելի շատ էր, քան բացասականը: Եվ պետք չէ մոռանալ, որ հենց Արևելյան Հայաստան էին փախնում թուրքական յաթաղանից փրկված Արևմտյան Հայաստանի հայերը:

10 Февраль 2012 - 16:58 AMT
По Туркманчайскому договору к России также отходили Эриванское и Нахичеванское ханства. Под властью России оказалась вся Восточная Армения, в то время как Западная входила в состав Османской империи. Это разделение и стало одной из причин Геноцида армян, но не главной, на что так любят ссылаться в Турции. Присоединение Восточной Армении к России спасло армянское население от резни со стороны кавказских татар, сейчас именующих себя азербайджанцами, да и от полной ассимиляции с персами. Эривань в то далекое время была больше персидским городом, нежели армянским, и если бы не близость Первопрестольного Эчмиадзина, почти ничего в городе не говорило, что здесь живут христиане. Разве что несколько церквей….Правда, надо отметить, что Персия не была очень уж нетерпима к иноверцам, а привлекала их к обустройству империи, особо не заставляя менять веру. Персы просто угоняли армян – искусных ремесленников для возвеличивания своей державы. В Османской империи все было наоборот.
Напомним, что военные действия между Турцией и Персией прекратились только в 1639 году за счет раздела Армении: западная часть отошла к Османской империи, восточная вместе с Ереваном – к Персидской. Восточной частью Армении управлял сардар (губернатор), а Ереваном — назначаемый им полицмейстер.
В 1828 году Россия окончательно закрепилась на Южном Кавказе. Территория нынешнего Азербайджана состояла из ханств и губерний, большая часть которых отошла к России. Современные азербайджанские «горе-историки» пытаются доказать, что на месте Восточной Армении был Северный Азербайджан и поэтому Республика Армения не что иное – как часть «исконно азербайджанских земель». Все это так смешно и несуразно, что даже отвечать таким «историкам» является абсурдом. Восточную Армению урезали до нынешних размеров большевики в сговоре с кемалистской Турцией. Но это уже другая история. А то, что касается Туркманчайского мирного договора, то он спас сотни тысяч армян от смерти и угона в рабство. Да и Россия получила верного союзника в столь опасном регионе. На Грузию всегда была слабая надежда, Азербайджана тогда не было, оставалась Армения. Может быть, по прошествии лет некоторые победы русского оружия воспринимаются неоднозначно, но в любом случае, несмотря даже на то, что армянам и в Российской империи приходилось несладко, сработала поговорка: из двух зол выбирают наименьшее. Россия и была тогда наименьшим злом в отсутствие собственной государственности.
Тем не менее, надо признать, что после образования Эриванской губернии, жизнь в городе пошла вверх: открывались школы, гимназии, типографии, а комедия Александра Грибоедова «Горе от ума» впервые была поставлена в частном доме в Ереване. Правда, была попытка передать под юрисдикцию Синода Московской патриархии имущество Армянской Апостольской церкви, но она закончилась неудачно. Так что по большому счету все же плюсов было больше, чем минусов. И не надо забывать, что именно в Восточную Армению бежали спасающиеся от ятагана армяне Западной Армении.