11 Փետրվար 2012 - 05:29 AMT
Թուրքիայիում Ադրբեջանի դեսպան Ֆաիկ Բագիրովը թուրքական Hurriyet-ին տված հարցազրույցում առաջարկել է կազմակերպել ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ բոլոր երկրների ներկայացուցիչների հանդիպումը և քննարկել խմբի կազմից Ֆրանսիայի դուրս գալու հարցը՝ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման համար: «Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992թ. մարտի 24-ին, այս տարի լրանում է նրա կազմավորման 20-ամյակը: Կարելի է կազմակերպել խմբի մասնակիցների հանդիպում, որի շրջանակներում կքննարկվի Ֆրանսիայի դերը խմբի աշխատանքում»,-ասել է Ֆաիկ Բագիրովը:
«Ֆրանսիայի ընդունած օրենքn էլ ավելի է նպաստում, որ Հայաստանը հեռանա միջազգային իրավունքի սկզբունքներից»,-ասել է ադրբեջանցի դեսպանը:

Посол Азербайджана в Турции Фаик Багиров в интервью турецкому изданию Hurriyet предложил организовать встречу представителей всех стран, входящих в Минскую группу, и вынести на обсуждение вопрос выхода из нее Франции, из-за принятия французским Сенатом билля о криминализации отрицания Геноцида армян. «Минская группа была создана 24 марта 1992 года; в этом году исполняется 20 лет с момента начала ее деятельности. Можно организовать встречу участников группы, в рамках которой обсудить и роль Франции в работе группы», – заявил он.
«20 лет – длительный срок. Минская группа, задачей которой было найти решение конфликта, доказала свою неспособность достичь этой цели. Более того, новый французский закон способствует еще большему удалению Армении от принципов международного права», – добавил азербайджанский посол.