Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ են ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը, ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մեթյու Բրայզան թուրքական Hurriyet Daily-ին:
«Հսկայական առաջընթաց կա բանակցություններում և կողմերը շատ մոտ են ճեղքման»,-ասել է Բրայզան: Ըստ նրա, մի քանի առանցքային հարց է մնացել, որոնք համաձայնեցվելու են միայն այն դեպքում, եթե կողմերը կարողանան դժվար քաղաքական որոշում կայացնել:
Միևնույն ժամանակ Բրայզայի խոսքով, նման որոշում կկայացվի միայն այն դեպքում, եթե կողմերը զգան ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի քաղաքական աջակցությունը:

Армения Азербайджан и близки к решению карабахского конфликта, сказал бывший посол США в Азербайджане Мэтью Брайза в интервью турецкой газете Hurriyet Daily.
"Есть огромный прогресс в переговорах, и стороны очень близки к прорыву", – сказал Брайза. По его словам, осталось несколько ключевых вопросов, которые будут согласованы только в том случае, если стороны смогут принять трудное и рискованное политическое решение.
В то же время, по словам Брайзы, такое решение будет принято, если только стороны будут чувствовать политическую поддержку со стороны США и Франции.