13 Փետրվար 2012 - 10:54 AMT
Ֆրանսիայի Սեանտի ընդունած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ցույց է տալիս, որ Ֆրանսիան «հակամարտության կողմերից մեկի կողմն է վերցրել»: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռաջիփ Թայիփ Էրդողանը:
ANS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում թուրք վարչապետը հայտարարել է, թե «Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին այնպիսի հայտարարություններ արեց, որոնք ցույց են տալիս, որ նա սատարում է հակամարտության կողմերից մեկին»:
Ըստ Էրդողանի, Ֆրանսիան «պետք է հեռանա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի պաշտոնից»: Նա գտնում է նաև, որ ՄԱԿ ԱԽ-ն կարող է առավել ակտիվ մասնակցել հակամարտության հանգուցալուծմանը:

13 Февраль 2012 - 10:54 AMT
Билль о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Сенатом Франции, демонстрирует, что Франция, по сути, «заняла позицию одной из сторон нагорно-карабахского конфликта». Об этом заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
В интервью телеканалу ANS премьер-министр Турции заявил о том, что во время своего посещения Армении в прошлом году президент Франции Николя Саркози озвучил ряд заявлений, которые, по сути, показывают, что «Франция уже совершенно открыто поддерживает одну из сторон конфликта».
По убеждению Эрдогана, Франции «следует оставить пост сопредседателя Минской группы ОБСЕ». В этом случае роль основных посредников конфликта возьмут на себя США и Россия. Также турецкий премьер считает, что Совбез ООН может активнее участвовать в разрешении данного конфликта. “Мы надеемся на то, что конфликт будет разрешен”, – подчеркнул Реджеп Тайип Эрдоган.