13 Փետրվար 2012 - 14:52 AMT
Ֆրանսիան հաստատում է Թուրքիայի հետ համագործակցելու երկրի պատրաստակամությունը: Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե ինչպես ԱԳՆ կմեկնաբանի Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունն այն մասին, որ Ֆրանսիան պետք է դադարեցնի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը` «հայկական կողմին աջակցելու համար», ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում հայտարարել են, որ «Թուրքիան Ֆրանսիայի համար մնում է կարևոր գործընկեր»:
«Մենք թուրքական իշխանությունների հետ համագործակցությունը շարունակում ենք նույն հունով»,-հայտնել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
ANS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է այն մասին, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, ցուցադրում է, որ Ֆրանսիան, ըստ էության, Ֆրանսիան «զբաղեցրել է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերից մեկի դիրք»:
Ըստ նրա, նախորդ տարի Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին մի շարք հայտարարություններ է արել, որոնք ըստ էության, մատնանշում են, որ «Ֆրանսիան արդեն բացահայտորեն աջակցում է հակամարտության կողմերից մեկին»: Էրդողանի համոզմամբ, Ֆրանսիան «պետք է լքի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնը»: Այդ դեպքում հակամարտության հիմնական միջնորդների դերը իրենց վրա կվերցնեն ԱՄՆ և Ռուսաստանը:

Франция подтверждает приверженность страны продолжать отношения с Турцией. Об этом сообщили в МИД Франции.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, как МИД прокомментирует заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по поводу необходимости прекращения сопредседательства Франции в МГ ОБСЕ “из-за поддержки армянской стороны”, в пресс-службе МИД заявили, что “Турция остается важным партнером Франции”.
“Мы продолжим сотрудничество с турецкими властями в заданном русле”, – сообщила представитель МИД.
В интервью телеканалу ANS премьер-министр Турции заявил о том, что билль о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Сенатом Франции, демонстрирует, что Франция, по сути, “заняла позицию одной из сторон нагорно-карабахского конфликта”.
По его словам, во время своего посещения Армении в прошлом году президент Франции Николя Саркози озвучил ряд заявлений, которые, по сути, показывают, что “Франция уже совершенно открыто поддерживает одну из сторон конфликта”. По убеждению Эрдогана, Франции «следует оставить пост сопредседателя Минской группы ОБСЕ». В этом случае роль основных посредников конфликта возьмут на себя США и Россия.