13 Փետրվար 2012 - 17:20 AMT
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոյին և նրա հետ ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած Միջին Եվրոպայի համալսարանի ռեկտոր Հեյդե Շվարցովային, ″Վահոստավ″ ֆիրմայի նախագահ Յան Կատոին և ″Խեմոլակ″ գործարանի նախագահ Ռոման Շուստեկին ու խմբին ուղեկցող Սլովակիայի հայ համայնքի և Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանին այսօր ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Աշոտ Ղուլյանն կարևորել է Արցախի համար Սլովակիայի հետ հարաբերությունները, ընդգծելով, որ ամեն անգամ սլովակյան պատվիրակությունը Ստեփանակերտ է ժամանում ընդլայնված կազմով:
Ինչպես ընդգծել է Միկլոշկոն, ինքը հաճելիորեն զարմացած է, որ ԼՂՀ մայրաքաղաքը ընդամենը մեկ ու կես տարվա ընթացքում վերածվել է եվրոպական մակարդակի քաղաքի: «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը Եվրոպայի խնդիրն է, և Արցախը պետք է ընդունվի որպես ազատ երկիր»,-ընդգծել է նա:
Կողմերը կարևորել են Ստեփանակերտի համալսարանի և Միջին Եվրոպայի համալսարանների միջև համաձայնագրի կնքումը, ինչը հիմք կդառնա նրանց համագործակցության համար:Իր հերթին ռեկտոր Հեյդե Շվարցովան նշել է, որ այս քայլով արցախի ուսանողների համար Սլովակիայի միջոցով ճանապարհ կհարթվի դեպի Եվրոպա:
Ղուլյանը ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են ԼՂՀ միջազգային ճանչման համար: «Արցախցիներն ազատ մարդիկ են, ոնքեր ապրում են ազատ երկրում, որն ազատագրվել է արյան գնով և մենք ցանկանում ենք համագործակցել քաղաքակիրթ աշխարհի ժողովուրդների հետ»,-ասվում է ԼՂՀ խորհրդարանի ղեկավարի հայտարարությունում:
Սլովակ ներդրողները հետաքրքրություն են հայտնել, հատկապես էներգետիկայի ոլորտում, ներդրումներ կատարելու առումով: Երկու կողմերն էլ ընդգծել են, որ առևտրա-տնտեսական կապերը և ներդրումները կարևոր են հանրապետության միջազգային ճանաչման համար:

Спикер Национального собрания НКР Ашот Гулян сегодня принял первого председателя Национального Совета Словакии Франтишека Миклошко и прибывших вместе с ним в Арцах с ознакомительным визитом ректора университета Средней Европы Гейде Шварцову, словацких предпринимателей и сопровождающего делегацию председателя Форума армянских союзов Европы Ашота Григоряна.
Ашот Гулян отметил большое значение для Арцаха связей со Словакией, отметив, что каждый рез словацкая делегация приезжает в Степанакерт в более расширенном составе.
Как отметил Миклошко в своей речи, он приятно удивлен, что столица НКР всего за полтора года превратилась в город европейского уровня. “Проблема Нагорного Карабаха – это проблема Европы, и Арцах должен восприниматься как независимая страна”,- подчеркнул он.
Стороны отметили, что одним из шагов в этом направлении стало подписание соглашения между Государственным университетом Степанакерта и Университетом Средней Европы, которое станет основой для их сотрудничества. В свою очередь, ректор Гейде Шварцова отметила, что этим соглашением они откроют через Словакию путь для арцахских студентов в Ервопу.
По просьбе гостей Ашот Гулян представил шаги, предпринимаемые для международного признания НКР. “Арцахцы самодостаточны, они живут в свободной стране, освобожденной ценой собственной крови, и мы хотим активно сотрудничать с цивилизованными народами всего мира”, – заявил глава парламента НКР.
Предприниматели из Словакии также обратились к вопросу инвестиций в экономику Арцаха, особо отметив энергетическую сферу. Обе стороны отметили, что торгово-экономические связи и инвестиции также важны для международного признания независимой республики.