ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման առաջարկել է կրճատել 2013թ. ֆինանսական բյուջեն, այդ թվում նաև արտաքին հատկացումների գծով: Մասնավորապես, առաջարկվում է կրճատել նաև Հայաստանին հատկացվելիք օգնությունը: 2012թ. 40 մլն դոլարի փոխարեն ԱՄՆ նախագահն առաջարկել է Հայաստանին հատկացնել 27,219 մլն դոլար:
Նախագահի առաջարկած բյուջեի նախագծում չի ընդգրկված թմրանյութերի վերահսկման, իրավական կարգի պաշտպանության ու USAID առողջապահական ծրագրի շրջանակներում հատկացվող ֆինանսավորումը:
«Մենք դժգոհ եմք Օբամայի որոշումից, սակայն զարմացած չենք: ԱՄՆ իշխանությունները հաշվի չեն առնում Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շրջափակման պատճառով Հայաստանում առկա ծանր վիճակը»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
2011թ. դեկտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատը ամփոփիչ նիստում հաստատեցին 2012թ. բյուջեն, որով Հայաստանը կստանա 40 մլն դոլար, իսկ Ադրբեջանն ու Վրաստանը 16,6 ու 66 մլն դոլար համապատասխանաբար:

14 Февраль 2012 - 06:35 AMT
Президент США Барак Обама предложил сократить финансовый бюджет на 2013 год, в том числе и в плане внешней помощи. В частности этим предложением предусматривается сокращение финансовой помощи Армении. Вместо $40 млн. в 2012 году, президент предложил выделить на содействие Армении $27,219 млн.
В проект бюджета, предложенного президентом, не входит сумма, предоставляемая на осуществление контроля за наркотическими средствами, содействие поддержанию правопорядка и финансирование в рамках программы здравоохранения USAID.
“Мы недовольны решением Барака Обамы, однако не удивлены. Власти США не учитывают тяжелое положение армянской экономики из-за блокады со стороны Турции и Азербайджана”, – заявили в связи с этим представители Армянского национального комитета Америки (ANCA).
21 декабря 2011 года палата представителей и Сенат США провели итоговое заседание, на котором утвердили бюджет на 2012 г. В бюджет вошла программа оказания финансовой помощи Армении и НКР. Армения получит сумму в $40 млн. в соответствии с бюджетом страны, а Азербайджан и Грузия получат $16.6 млн. и $66 млн. соответственно.