Դիարբեքիրի զինվորական դատարանը որոշել է հարցաքննել տեղի պահնորդային ծառայության ներկայացուցիչներին, որոնք, հնարավոր է, եղել են հայազգի թուրք զինվոր Սևակ Շահին Բալակչիի սպանության վկաները:
Սևակի ընտանիքի փաստաբանը նշել է, որ կարող է տեսանյութեր տրամադրել, հայտնել է Hurriyet Daily news-ը: Ավելի վաղ Սևակի ու սպանության համար մեղադրվող Կվանչ Աղաօղլուի զինակից Հալիլ Էքշինը հայտարարել է, որ դատարանում սխալ ցուցմունքներ է տվել:
Ըստ նրա, դատից առաջ նրան զանգահարեց ոմն մեկն ու ներկայանալով որպես Բյուլենթ Կայ, խորհուրդ տվեց հանդես գալ ի պաշտպանություն Աղաօղլուի: Սակայն, ինչպես ասել է Էքշինը, Աղաօղլուն պատահաբար չի կրակել Սևակին, «նա լիցքավորել է զենքն ու կրակել է Սևակի վրա»,-գրում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Սևակ Շահին Բալիկչին սպանվել է ապրիլի 24-ին իր զինակցի կողմից: Դատարանն ազատ արձակեց Աղաօղլուին առաջին իսկ նիստում, իսկ մեղադրական ակտում պահանջվում է 9 տարվա ազատազրկման դատապարտել նրան՝ անփույթ սպանության համար:

Военный суд Диарбекира решил опросить сотрудников местной охраны, которые, возможно, были свидетелями убийства турецкого солдата армянского происхождения Севака Шахина Балыкчи.
Как сообщил Hurriyet Daily news адвокат семьи Балыкчи, возможно также предоставление видеозаписей того дня. Ранее сослуживец Севака Шахина Балыкчи и обвиняемого в его убийстве Кванча Агаоглу Халил Экшин заявил, что дал в суде ложные показания.
По его словам, до того как выступить в суде ему позвонил некто и, представившись Бюлентом Кая, посоветовал выступить в защиту Агаоглу. Однако, как заметил Экшин, Агаоглу не случайно выстрелил в Севака, “он зарядил оружие и выстрелил в Севака”, пишут турецкие СМИ.
Между тем, в Диарбекирском военном суде один из высокопоставленных военных заявил, что после убийства Севака один солдат-очевидец подошел к нему и сообщил, что Агаоглу сказал Севаку: “Толстячок, я тебя убью”. Другие свидетели опровергают эти показания.