Իտալիայի կառավարությունը հրաժարվել է օժանդակել 2020 թվականի ամառային Օլիմպիական խաղերն անցկացնելու` Հռոմի հայտին, հաղորդում է Corriere della Sera-ն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Երկրում ծանր տնտեսական դրության պատճառով Իտալիայի վարչապետ Մարիո Մոնտին որոշել է, որ պետությունը չի կարողանա վերջնական հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական երաշխիքներ տրամադրել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին (ՄՕԿ): Այդ որոշման մասին պաշտոնապես կհայտարարվի ավելի ուշ:
Վերջնական հայտերի ներկայացման ժամկետը փետրվարի 15-ն է: Հայտագրման քարոզարշավին շարունակում են մասնակցել հինգ քաղաքներ` Բաքուն, Դոհան և Տոկիոն, որոնք արդեն ուղարկել են փաստաթղթերը ՄՕԿ, ինչպես նաև Մադրիդն ու Ստամբուլը, որոնք մտադիր են դա անել մոտ ժամանակներս:

Итальянское правительство отказалось поддержать заявку Рима на проведение летних Олимпийских игр в 2020 году, сообщает Corriere della Sera, передает РИА Новости.
Из-за тяжелой экономической ситуации в стране премьер-министр Италии Марио Монти решил, что государство не сможет предоставить Международному олимпийскому комитету (МОК) необходимые для подачи окончательной заявки финансовые гарантии. Официально об этом решении будет объявлено позднее.
Срок подачи окончательных заявок – 15 февраля. В заявочной кампании продолжают участвовать пять городов: Баку, Доха и Токио, уже отправившие документы в МОК, а также Мадрид и Стамбул, которые намерены сделать это в ближайшее время.