պատանդները, որոնք այնուհետև այդ ողբերգությունը վերածեցին շահարկային քաղաքական կապիտալի»,- ասվում է ուղերձում
Խոջալուի բնակիչները դարձել էին Բաքվի իշխանությունների կեղտոտ խաղերի պատանդները, որոնք այնուհետև այդ ողբերգությունը վերածեցին շահարկային քաղաքական կապիտալի: Այդ մասին հայտնել է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Խոջալուի հարցի քննարկման վերաբերյալ հայտարարությունները:
«Խոջալուի բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կատարված դավաճանությունը պաշտոնական Բաքուն փորձում է ներկայացնել որպես հայերի վրեժխնդրություն` Սումգայիթում կազմակերպված արյունալի խրախճանքի համար: Ընդ որում, ամբողջ քարոզչությունն իրականացվում է վառ արտահայտված անվանարկումներով և հայերի դեմուղղված էթնիկ անզսպության և ատելության շիկացմամբ: «Խոջալու» խաղաքարտը կանոնավոր կերպով խաղարկելով` պաշտոնական Բաքուն փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Խանլարում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում, ինչպես նաև ԼՂՀ սահմանամերձ բնակավայրերում, մասնավորապես, Մարաղա գյուղում, ուր 1992թ. ապրիլին ներխուժած ադրբեջանական կանոնավոր բանակի ստորաբաժանումները գազանաբար հաշվեարդար տեսան մոտ 100 խաղաղ բնակիչների նկատմամբ, կազմակերպված հայկական կոտորածներից»,- ասվում է Արցախի ԱԳՆ մամլո ծառայության տարածած ուղերձում:
Նախօրեին ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտնել է այսպես կոչված «Խոջալուի կոտորածի» հարցը վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում բարձրացնելու` ադրբեջանական պատվիրակության պատրաստակամության մասին:

Жители Ходжалу стали заложниками грязных игр бакинских властей, которые затем превратили данную трагедию в спекулятивный политический капитал. Об этом заявили в МИД НКР, комментируя заявления по поводу обсуждения вопроса Ходжалу в ПА ОБСЕ.
“Предательство властями Азербайджана жителей Ходжалу официальный Баку пытается представить как месть армян за кровавую вакханалию в Сумгаите. При этом вся пропаганда осуществляется с ярко выраженными инсинуациями и нагнетанием этнической нетерпимости и неприязни к армянам. Регулярно разыгрывая карту “Ходжалу”, официальный Баку пытается отвлечь внимание международной общественности от резни армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Ханларе и других населенных пунктах Азербайджана, по всей территории которого практически шло открытое истребление армян, а также в приграничных населенных пунктах НКР, в частности, в селе Марага, где в апреле 1992 года вторгшиеся подразделения регулярной армии Азербайджана зверски расправились с порядка 100 мирными жителями”, – говорится в послании распространенном пресс-службой МИД Арцаха.
Накануне представитель Азербайджана в ПА ОБСЕ заявил о готовности азербайджанской делегации поднять в ходе зимней сессии ассамблеи вопрос т.н. “Ходжалинской резни”.