Թուրքական Hurriyet-ին տված հարցազրույցում Բաքվում ԱՄՆ նախկին դեսպանի և ՄԽ նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզայի հարցազրույցը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս նրա ոչ պրոֆեսիոնալիզմը: Այս մասին իր հոդվածում գրում է ամերիկացի հրապարակախոս, The California Courier պարբերականի խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
«Երբ Բրայզային մեղադրեցին Հայաստանի հանդեպ կանխակալ վերաբերմունքի մեջ, նրա արդարացումն այն էր, որ պետք է հետևեր նախագահ Բուշի քաղաքականությանը, սակայն ի՞նչն է հիմա ստիպում նրան կողմ հանդես գալ թուրքերին և ադրբեջանցիներին»,-գրում է Սասունյանը:
Սասունյանի խոսքով, Թուրքիայի հանդեպ «սերը» այնքան մեծ է, որ «զարմանալի չի լինի, եթե պաշտոնաթողությունից հետո նա որոշի մնալ Թուրքիայում»: «Նրա ամենաբաղձալի երազանքն իրականացել է. նա բնակվում է Ստամբուլում և ամուսնացած է թրքուհու հետ»,-կարծում է Սասունայանը:
Այն բանից հետո, ինչ Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպանի տեղը 1 տարվա ընթացքում թափուր մնաց, 2010թ Օբաման Բրայզային նշանակեց Բաքվում դեսպան: Սակայն Սենատը կողմ չքվեարկեց այդ որոշմանը և նա 2011թ դեկտեմբերին ստիպված եղավ վերադառնալ Նահանգներ:
Դեն Բորենը իր ելույթում կոչ է արել Սպիտակ տանը առաջադրել նոր թեկնածություն, իսկ Սենատին հաստատել այն:

Интервью бывшего посла США в Баку и экс-сопредседателя МГ ОБСЕ Мэтью Брайзы турецкой Hurriyet, в котором он делает однобокие про-турецкие и про-азербайджанские заявления, в очередной раз показывает его непрофессионализм. Об этом в своей статье пишет американский публицист, редактор газеты The California Courier Арут Сасунян.
“Когда Брайзу обвиняли в предвзятом отношении к Армении, его оправданием было то, что он должен был придерживаться позиции президента (Дж. Буша младшего), но что заставляет его сейчас высказываться за турок и азербайджанцев?”, – пишет Сасунян.
По словам Сасуняна, “любовь” к Турции так велика, что он не “удивится, если Брайза решит остаться в Турции после отставки”. “Можно сказать, его заветная мечта сбылась – он живет в Стамбуле. И доказательством этого являются его восторженные заявления об этом и о том, что он женат на турчанке”, – считает Сасунян.
После того, как место посла США в Азербайджане оставалось вакантным в течение года, президент США Барак Обама в 2010 году назначил Мэтью Брайзу послом в Баку. Однако, Сенат не проголосовал в его пользу и Брайза в декабре 2011 года вынужден был вернуться в Штаты.
Сопредседатель рабочей группы Палаты представителей Конгресса США по вопросам Азербайджана Ден Борен в своем заявлении призвал Белый дом выдвинуть новую кандидатуру на место посла, а Сенат утвердить ее.