Լրագրողներն անձնական պատասխանատվություն են կրում Լեռնային Ղարաբաղ մեկնելու համար, նույնիսկ հետազոտական նպատակներով: Այդպես է մեկնաբանել Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպանատունը գերմանացի լրագրողների այցը ԼՂՀ:
«Գերմանիայի ԱԳՆ-ն արտասահամանյան ուղևորությունների անվտանգության միջոցների վերաբերյալ իր հանձնարարականներում սկզբունքորեն խորհուրդ չի տալիս այցելել Լեռնային Ղարաբաղ և նշում է, որ իրենց անձնագրերում ԼՂՀ-ի մուտքի արտոնագիր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր չի տրվի Ադրբեջանում»,- ասել են դեսպանատնից:
Գերմանացի լրագրողներ Ռիխարդ Քիսլերը և Կնուտ Տեսկեն, ովքեր ժամանել են Հայաստան ղարաբաղյան խնդրի հարցում հայկական կողմի դիրքորոշման հետ ծանոթանալու համար, նախատեսում են այցելել Արցախ: Լրագրողները պատրաստվում են այցելել Լեռնային Ղարաբաղ տեղում իրավիճակի հետ ծանոթանալու համար:
ԳԴՀ դեսպանատանը նշել են, որ Գերմանիայի դիրքորոշումն Արցախը չճանաչելու հարցում անփոփոխ է մնում:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը հանձնարարել է Գերմանիայում իր դեսպանատանն ուսումնասիրել այդ հարցը, հաղորդում է Trend-ը:

Журналисты несут личную ответственность за поездку в Нагорный Карабах, даже в исследовательских целях. Так прокомментировали в посольстве Германии в Азербайджане посещение группой немецких журналистов НКР.
"МИД Германии в своих рекомендациях по мерам безопасности при зарубежных поездках, размещенных на своем официальном сайте, принципиально не советует посещать Нагорный Карабах и отмечает, что лицам, имеющим в своих паспортах визу или въездной штамп в НКР, не будет выдаваться виза в Азербайджан", – сказали в посольстве.
Немецкие журналисты Рихард Кислер и Кнут Теске, прибывшие в Армению для ознакомления с позицией армянской стороны по карабахской проблеме, планируют посетить Арцах. Журналисты собираются посетить Нагорный Карабах для ознакомления с существующей ситуацией на месте.
В посольстве ФРГ также отметили, что позиция Германии о непризнании Арцаха остается неизменной.
МИД Азербайджана уже дал инструкции посольству страны в Германии изучить данный вопрос, сообщили в пресс-службе ведомства, сообщает Trend.