16 Փետրվար 2012 - 14:09 AMT
Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններն էներգետիկ ոլորտում ուղղված են էներգետիկ անվտանգության պահպանմանը
Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններն էներգետիկ ոլորտում ուղղված են հանրապետության էներգետիկ անվտանգության պահպանմանը, հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Գտնում եմ, որ դժվար թե որևէ մեկը համարձակվի դատապարտել մեզ դրա համար: Մենք բիզնես չենք անում, այլ փորձում ենք լուծել մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը»,- ընդգծել է նա փետրվարի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքով` իրանական կողմի ծրագրած և նրա կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը պետք է դիտարկել այս համատեքստում: Մասնավորապես, խոսքը գնում է գազատարի, նավթատարի, Մեղրու ՀԷԿ-ի, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին: «Ամեն դեպքում մեր ծրագրերից ոչ մեկի պատճառով որևէ բան չի տուժում»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով անմիջականորեն Մեղրու ՀԷԿ-ի կառուցմանը` Արմեն Մովսիսյանը հիշեցրել է, որ ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակում 2012թ. երկրորդ կեսին ՀԷԿ-ի կառուցման մասին համապատասխան փաստաթուղթ է ստորագրվել:

16 Февраль 2012 - 14:09 AMT
Отношения Армении и Ирана в энергетической сфере направлены на сохранение энергетической безопасности
Отношения Армении и Ирана в энергетической сфере направлены на сохранение энергетической безопасности республики, заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян. «Считаю, что вряд ли кто-либо посмеет нас осуждать за это. Мы не делаем бизнес, а пытаемся решать энергетическую безопасность нашей страны», – подчеркнул он 16 февраля на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, все программы, реализуемые и намеченные с иранской стороной, надо рассматривать в этом контексте. В частности, речь идет о газопроводе, нефтепроводе, строительстве Мегринской ГЭС, а также железной дороги Иран-Армения. «В любом случае, не из-за одной из наших программ ничего не страдает», – добавил он.
Касаясь непосредственно строительства Мегринской ГЭС, Армен Мовсисян напомнил, что в рамках визита главы ИРИ Махмуда Ахмадинежада был подписан соответствующий документ о начале ее строительства во второй половине 2012 года.