Փետրվարի 10-ին սիրիական Հալեպ քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունը շոկի է ենթարկել այնտեղ բնակվող բազմամարդ հայ համայնքին: «դրանից հետո համայնքի ներկայացուցիչներն ապրում են առաջիկա օրվա համար վախի մթնոլորտում: Մենք մշտապես հրաձգության ձայներ ենք լսում, բայց վստահ ենք, որ առայժմ անվտանգության մեջ ենք»,- հաղորդել է Հալեպի բնակիչներից մեկը:
Պատմաբան, Դամասկոսի համալսարանի պրոֆեսոր Նոռա Արիսսյանի կարծիքով, Սիրիայում քրիստոնեական փոքրամասնությունները «շատ են վախենում երկրում անվտանգության կառույցի փլուզման համար»:
Դեռևս 2011թ. աշնանը Սիրիայում ճանապարհորդող լրագրողները հաղորդում էին, երբեմնի անվտանգ Սիրիան այլևս գոյություն չունի: «Հիմա մենք չենք կարող հանգիստ փոխադրվել մի քաղաքից մյուսը»,- գրում էր Գարեգին Բեդուրյանը:
Մեկ այլ սիրիահայ պատմաբան Արա Սանջյանն իր հերթին ի պատասխան Armenian Weekly-ի հարցին Սիրիայում հայերի դիրքորոշման մասին հարցին հայտնել է. «Հայ համայնքը չի կարող ակտիվ միջամտություն կատարել Սիրիայի ներքաղաքական իրադարձություններին: Անհրաժեշտ է հնարավորությունների չափով ապահովագրվել հնարավոր միջադեպերից և սպասել, մինչև որ իրադրությունը կարգավորվի»:
Սանջյանն ընդգծել է նաև, որ Սիրիայի քրիստոնյաները չեն ուզում, որպեսզի Ասադի վարչակարգը տապալվի, քանի որ իրենց առջև ունեն Իրաքի օրինակը: «Այո, Սադամը բռնապետ էր, բայց նա զսպում էր ծայրահեղական ուժերը, որոնք նրա անկումից հետո գերիշխանության հասան, և երկրում սարսափ սկսվեց: Ուստի հազարավոր քրիստոնյաներ լքեցին իրենց տներն Իրաքում և, երևի, այլևս երբեք այնտեղ չեն վերադառնա: ԱՄՆ-ը ձգտում է աշխարհում «ամերիկյան ժողովրդավարություն» հաստատել, բայց հաշվի չի առնում, որ այդ գործընթացում փլուզվում է բազմադարյա քրիստոնեական մշակույթը»,- նկատել է նա:

17 Февраль 2012 - 06:55 AMT
Взрыв, прогремевший в сирийском городе Алеппо 10 февраля, шокировал многочисленную армянскую общину, проживающую там. “После этого представители общины живут в страхе за предстоящий день. Мы постоянно слышим выстрелы, но уверены, что пока находимся в безопасности ”, – сообщил один из жителей Алеппо.
По мнению историка Норы Ариссян, профессора университета Дамаска, христианские меньшинства в Сирии “очень боятся за дальнейшее разрушение структуры безопасности в стране”.
Журналисты, путешествующие по Сирии еще осенью 2011 года, сообщали, что некогда безопасной Сирии уже нет. “Сейчас мы не можем спокойно переправиться из одного города в другой”, – писал Гарегин Бедурян.
В свою очередь другой сирийский историк Ара Санджян на вопрос ArmenianWeekly о позиции армян в Сирии, заявил: “Армянская община не может активно вмешаться во внутриполитические события Сирии. Необходимо по мере возможности обезопасить себя от возможных инцидентов и ждать, пока ситуация уляжется”.
Также Санджян подчеркнул, что христиане Сирии не хотят падения режима Асада, поскольку имеют перед собой пример Ирака. “Да Саддам был диктатором, но он удерживал экстремистские силы, которые после его падения взяли верх и в стране начался ужас. Поэтому тысячи христиан оставили дома в Ираке и наверно уже никогда не вернутся туда. США стремятся установить в мире “американскую демократию”, но не учитывают, что в этом процессе разрушается многовековая христианская культура”, – заметил он.