20 Փետրվար 2012 - 08:25 AMT
Կանադական Տորոնտո քաղաքում տեղի է ուեցել քննարկում, նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը: Մարդու իրավունքների Զորյան ինստիտուտի և Կանադայի Մարդու իրավունքների թանգարանի կազմակերպած քննարկմանը մասնակիցներն անդրադարձել են նաև Հայոց ցեղասպանությանը:
«Քանի որ պարզվեց , որ Մարդու իրավունքների թանգարանը չի ընդունել ցեղասպանությունների փաստերի ներկայացման վերաբերյալ դիտողությունները, մենք կլոր սեղան կազմակերպեցինք այդ թեմայի շուրջ»,-հայտարարել են Զորյան ինստիտուտի ներկայացուցիչները:
Հայտնի է, որ Մարդու իրավունքների թանգարանն իր ցուցադրությունում ներառելու է Կանադայի իշխանությունների կողմից ճանաչված 5 ցեղասպանությունները, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ մեթոդաբանությամբ է դա արվելու, գրում է Armenian Weekly-ին:

20 Февраль 2012 - 08:25 AMT
В канадском городе Торонто прошло обсуждение, посвященное презентации в музеях геноцидов. В организованном институтом по правам человека Зорян совместно с канадским музеем Прав человека обсуждении участники коснулись также представления Геноцида армян.
“Поскольку выяснилось, музей Прав человека не принял во внимание замечания относительно представления геноцидов, мы организовали круглый стол на данную тему”, – заявили представители института Зорян.
Известно, что музей по Правам человека включит в экспозицию 5 геноцидов, признанных канадскими властями, но пока не ясно к какой методике прибегнут специалисты музея в ходе организации экспозиции, пишет Armenian Weekly.