Եվրամիությունը բանակցություններ է սկսում Հայաստանի հետ Արևելյան գործընկերության երկրներում ներդրումների ավելացման համար ազատ առևտրի գոտիների ստեղծման վերաբերյալ: Բանակցությունների ժամանակ կարծարծվեն թափանցիկ, կանխատեսելի և ժամանակակից առևտրային միջավայրի ստեղծման հարցերը, հաղորդում է ԵՄ մամլո ծառայությունը:
«Մենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր փուլ ենք թևակոխում, որը կփոխի մեր համագործակցության մակարդակը»,- հայտնել է առևտրի գծով ԵՄ հանձնակատար Կարել դե Գուխտը:
Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն իր հերթին հայտնել է, որ «դա ԵՄ և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման ևս մեկ նշան է»:

20 Февраль 2012 - 15:32 AMT
ЕС начинает переговоры с Арменией по созданию зон свободной торговли для повышения инвестиций в страны Восточного партнерства. Переговоры будут покрывать вопросы по созданию прозрачной, предсказуемой и современной торговой обстановки, сообщает пресс-служба ЕС.
“Мы входим в новую фазу отношений с Арменией, которая изменит уровень нашего сотрудничества”, – заявил в этой связи комиссар ЕС по торговле Карел де Гухт.
В свою очередь, комиссар ЕС по расширению и политике соседства Штефан Фюле заявил, что “это еще один знак укрепления экономических отношений между ЕС и Арменией”.