2014թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցները զբաղեցնում են հետևյալ տեղերը. Իտալիան բարձրացել է 8-րդ հորիզոնական 1115միավորով, Դանիան՝ 10-րդ 1090 միավորով, Չեխիան բարձրացել է 29-րդ հորիզոնականը 775 միավորով, Բուլղարիան նահանջել է 88-րդ տեղը 408 միավորով, իսկ Մալթաննահանջել է 159- րդ հորիզոնականը 133 միավորով:Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորում է Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականը 1566 միավորով: Երկրորդ տեղում է հայտնվել Գերմանիան 1369 միավորով,եռյակը եզրափակում է աշխարհի արծաթե մեդալակիր Հոլանդիայի հավաքականը 1359 միավորով:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը facebook-ի իր էջում գրել է, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի հանդիպումներըամենայն հավանականությամբ կանցկացվեն Գյումրիի քաղաքային ստադիոնում:
Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում Հայաստանի մինչև 21 տարեկանների հավաքականը հունիսի 12-ին հյուրընկալելու է Անդորրայի ընտրանուն: Ընտրականերրորդ խմբում հայ ֆուտբոլիստները վաստակել են 8 միավոր և զբաղեցնում են 3-րդ տեղը:
Խմբի առաջատարը 10 միավորով Չեխիայի ընտրանին է:
Ծանրամարտ և բռնցքամարտ. Այս օրերիին Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականն Աբովյանում համատեղ ուսումնամարզական հավաք է անցկանում Վրաստանի հավաքականի հետ:Բռնցքամարտիկները պատրաստվում են միջազգային մրցաշարերի, որոնք տեղի կունենան Բուլղարիայում և Ֆինլանդիայում:
Ինչպես նշել է Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, փետրվարի 15-ին նրանք վրացիների հետ սպարինգ կանցկացնեն: «Թիմի մարտական տրամադրվածությունը բարձր է, և կարծում եմ, որ միջազգային մրցաշարերում մեր բռնցքամարտիկները լավ ելույթ կունենան: 6 բռնցքամարտիկներ ելույթ կունենանԲուլղարիայում, իսկ 6-ը՝ Ֆինլանդիայում»,- ասել է Աղամալյանը:
Մարզչի խոսքով, այդ մրցաշարերից հետո պարզ կլինի, թե ով կմասնակցի վարկանիշային մրցաշարին: Օլիմպիական ուղեգրեր կխաղարկվեն ապրիլի 13-22-ը Տրապիզոնում:
«Ես ակնկալում եմ, որ Տրապիզոնում մեզ կհաջողվի նվաճել մեկ կամ երկու օլիմպիական ուղեգիր»,- ասել է նա:
Փետրվարի 20-26-ը Բուլղարիայում տեղի կունենա բռնցքամարտի միջազգային մրցաշար, որին կմասնակցեն նաև հայ մարզիկներ:
Ինչպես նշել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, Բուլղարիա կմեկնեն 6 բռնցքամարտիկներ:
«Հիմա հավաքականը մարզվում է Աբովյանում, և պատրաստվում է այդ մրցաշարին: Այնտեղ հանդես կգան Հովհաննես Դանիելյանը (49 ք/կ), Բարեղամ Հարությունյանը (52 ք/կ),Հովհաննես Բոչկովը (56 ք/կ), Վլադիմիր Սարուխանյանը (60 ք/կ), Արթուր Խաչատրյանը (81 ք/կ), Սերգո Պողոսյանը (+ 91 ք/կ)»,- ասել է Աղամալյանը:
Մարտի 8-16-ը Ֆինլանդիայում կկայանա ևս մեկ մրցաշար, որտեղ Հայաստանը կներկայացնեն 6 բռնցքամարտիկներ՝ Կորյուն Սողոմոնյանը, Նարեկ Աբգարյանը, ԱրամԱվագյանը, Արա Պուլուզյանը, Հրայր Մաթևոսյանը և Անդրանիկ Հակոբյանը:
Թենիս. Արգենտինայի հավքականը Դևիսի գավաթի 1/8 եզրափակչում գերմանական Բամբերգ քաղաքի «Stechert Arena Bamberg-ում» 1:4 հաշվով հաղթանակ է տարել Գերմանիայինկատմամբ: Արգենտինացիները զուգախաղից հետո ապահովել են իրենց շուտափույթ հաղթանակը: Դավիթ Նալբանդյան-Էդուարդո Շվանկ զույգը հաղթանակ է տարել ԹոմմիՀաաս-Ֆիլիպ Պետցշներ զույգի նկատմամբ:
Մինչ այդ մենախաղերում Խուան Մոնակոն հաղթել է Պետցշներին, իսկ Նալբանդյանը` Ֆլորիան Մայերին: Մրցումների վերջին օրը Խուան Իգնասիո Չելան հաղթել է Մայերին,իսկ Գերմանիայի միակ միավորը վաստակել է Սեդրիկ-Մարսել Շտեբեն, ով հաղթել է Շվանկին:
Դևիսի գավաթի ¼ եզրափակիչում արգենտինացիների մրցակիցները լինելու են խորվաթները, որոնք արտագնա խաղում հաղթել են Ճապոնիային 3:2 հաշվով:
Դևիսի գավաթի թարմացված վարկանիշում Արգենտինայի հավաքականը զբաղեցնում է 3-րդ հորիզոնականը: 2011թ Արգենտինան հասել էր Դևիսի գավաթի եզրափակիչ, սակայնայնտեղ զիջել է Իսպանիայի հավաքականին, որը և գլխավորում է վարկանիշը:

Президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян заявил, что встречи молодежной сборной Армении, по всей вероятности, пройдут на городском стадионе Гюмри.
В отборочном турнире ЧЕ сборная Армении по футболу до 21 года 12 июня примет сборную Андорры. В третьей отборочной группе армянские футболисты набрали 8 очков и занимают 3 место. Лидером группы является сборная Чехии с 10 очками.
Штанга и бокс: Сборная Армении по тяжелой атлетике в Абовяне проводит второй учебно-тренировочный сбор 2012 года. До этого сборная во главе с Погосом Погосяном тренировалась в Цахкадзоре. Абовянский сбор завершится 21 февраля, затем 22-26 февраля состоится чемпионат Армении. Со сборной сейчас тренируется серебряный призер чемпионата мира и Европы Ара Хачатрян, который получил травму в Анталье на чемпионате мира 2010 года.
“Все штангисты, которые с 7 февраля в Абовяне тренируются со сборной, находятся в отличной форме, самое главное травм нет, и они постепенно приобретают хорошую форму. После чемпионата страны станут ясны имена всех спортсменов, которые 6-16 апреля в Анталье выступят на чемпионате Европы. До чемпионата у нас будет еще два сбора”, – сказал Погосян.
Чемпионат Европы пропустят те штангисты, которые, по всей вероятности, выступят на Олимпиаде. А к Олимпиаде армянские штангисты будут готовиться сразу после первенства Европы.
По словам наставника сборной, на Олимпийские игры поедут лишь самые сильные спортсмены Армении: “А если в какой-нибудь весовой категории будут несколько сильных штангистов, они своими поднятыми килограммами должны доказать нам, что достойны поехать в Лондон”.
На чемпионате мира 2011 года в Париже армянские штангисты обеспечили 4 олимпийские путевки.
“Сейчас 64 армянских тяжелоатлета находятся на сборах. Женщины тренируются в Гюмри, а молодежные и юношеские сборные – в Цахкадзоре. Женская сборная тренируется полным составом и тоже готовится к чемпионату Европы”, – добавил президент Федерации тяжелой атлетики Самвел Хачатрян.
А сборная Армении по боксу тоже в Абовяне проводит совместный учебно-тренировочный сбор с Грузией. Боксеры готовятся к международным турнирам, которые пройдут в Болгарии и Финляндии.
Как отметил главный тренер мужской сборной Армении Карен Агамалян: “Боевой настрой у команды высокий, и, думаю, что в международных турнирах наши боксеры выступят хорошо. 6 боксеров выступят в Болгарии, а 6 – в Финляндии”. По словам наставника, после этих турниров станет ясно, кто поедет на рейтинговый турнир. Олимпийские путевки будут разыгрываться 13-22 апреля в Трабзоне. “Думаю, что наши боксеры из Трабзона вернутся с путевками. Я ожидаю, что в Трабзоне нам удастся завоевать 1 или 2 путевки. Посмотрим, как получится”, – добавил он.
Со сборной тренируется и Андраник Акопян (в/к 75), который уже обеспечил свое участие на Олимпийских играх в Лондоне: “Андраник тренируется по индивидуальной программе. Он выступит на турнире в Финляндии, после этого планируется, что выступит еще на одном турнире. Потом отправится в Лондон в хорошей форме”.
Теннис: Сборная Аргентины в 1/8 финала Кубка Дэвиса в “Stechert Arena Bamberg” немецкого города Бамберг со счетом 1:4 одержала победу над Германией. Аргентинцы обеспечили себе досрочную победу после парного поединка. Пара Давид Налбандян- Эдуардо Шванк одержала победу над Томми Хаас- Филипп Петцшнер. До этого в одиночных встречах Хуан Монако победил Петцшнера, а Налбандян – Флориана Майера. В последний день соревнований Хуан Игнасио Чела победил Майера, а единственное очко Германии принес Седрик-Марсель Штебе, который победил Шванка.
В 1/4 финала Кубка Дэвиса соперниками аргентинцев буду хорваты, которые на выезде победили сборную Японии – 3:2.
После встречи был опубликован рейтинг Кубка Дэвиса, где сборная Аргентины занимает 3 место.
После этих встреч, Давид Налбандян отправился в Сан Паулу, где принимает участие на Brasil Open. Налбандян вышел в 1/4 финала и там сыграет против итальянца Филиппо Воландри. На своем пути Налбандян преодолел французов Паире Бенои и Жиля Симона.
Традиционный турнир стартовал 13 февраля и продлится до 19 февраля. Призовой фонд Brasil Open составляет 475.300 долларов.