ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը պատմել է ՖԻԴԵ-ի և «Ագոն» ընկերության համագործակցության մասին, որը ղեկավարում է Էնդրյու Պոլսոնը: Յենց այս ընկերությունն է ստացել հավակնորդների մրցաշարերի, աշխարհի առաջատարի և Գրան-Պրի սերիայի խաղերի կազմակերպման իրավունքները:
«Առաջիկա մրցումների համար ՖԻԴԵ-ն կստանա մոտ 10-12 մլն եվրո: Ընդ որում, ՖԻԴԵ-ն առաջվա նման, կունենա 20 տոկոս եկամուտ մրցանակային ֆոնդից»,-ՖԻԴԵ-ի նախագահի խոսքը հայտնում է sport-express.ru-ն:
Իլյումժինովն ասել է, որ շախմատի սիրահարներն ու երկրպագուները առաջիկա շաբաթ կստանան կարևորագույն մրցումների հստակ գրաֆիկը: Նա ընդգծել է, որ մրցաշարերը կդառնան ավելի գրավիչ և դրանց կմասնակցեն բոլոր ուժեղագույն շախմատիստները: Այս տարի ծրագրվում է մրցումներն անցկացնել Փարիզում, Մադրիդում, Վիեննայում և Լիսաբոնում:

Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов рассказал о сотрудничестве ФИДЕ с компанией "Агон" под руководством Эндрю Полсона, которой Международная федерация передает права на проведение турниров претендентов, матчей на первенство мира, серии Гран-При.
"На проведение соревнований ближайших циклов ФИДЕ должна получить около 10 – 12 миллионов евро. При этом у ФИДЕ, как и прежде, останутся 20-процентные отчисления от призового фонда и проценты от прибыли, которую глава "Агона" рассчитывает получать через четыре года", – слова Илюмжинова передает sport-express.ru.
Илюмжинов сказал, что в течение одной-двух недель любители шахмат и профессионалы получат четкий график важнейших соревнований – со списком городов, датами и размером призового фонда: “Кстати, призовой фонд будет увеличен, турниры станут более привлекательными, и мы надеемся, что в них примут участие все сильнейшие. В этом году начнем с Челябинска и Ташкента, а в следующем "Агон" собирается проводить эти престижные соревнования в крупнейших столицах мира в Париже, Мадриде, Вене, Лиссабоне".