Թուրքական Էրզրում քաղաքում տեղի ունեցած կոնֆերանսի շրջանակներում, տարրական դպրոցի տնօրեն Մուսթաֆա Այդինն առաջարկել է պետական մակարդակով ստեղծել ծրագիր այն երեխաների հաշվառման համար, ովքեր վտանգավոր են հասարակության համար, գրում են թուրքական ԶԼՄ-ը:
Մասնավորապես, նա առաջարկել է երկրի օրինապահ մարմիններում ստեղծել տվյալների ընդհանուր բազա, որտեղ պահվելու է երեխաների քրեական վարքի մասին ինֆորմացիա, ինչպես նաև այն երեխաների մասին տեղեկություններ, որոնք կարող են խախտել հասարակական կարգը:
Իր հերթին, կոնֆերանսին ներկա գտնվող Աթաթյուրք համալսարանի պրոֆեսորը նկատել է, որ բռնությունը կապված է ոչ միայն ընտանիքի հետ, այլ նաև շրջապատի: Ըստ նրա, յուրաքանչյուր երեխա մեկ անգամ կարող է կռվի մեջ ընկնել, սակայն, դա դեռ չի նշանակում, որ նա վտանգ է ներկայացնում հասարակության համար:

В ходе конференции в турецком городе Эрзрум, директор начальной школы Мустафа Айдын предложил сформировать на государственном уровне программу по переписи детей, представляющих опасность обществу, пишут турецкие СМИ.
В частности, Айдын предложил создать единую базу данных в правоохранительных органах страны, где будет храниться информация о детях криминальных элементов, а также детях, которые могут навредить общественному порядку.
В свою очередь, присутствующий на конференции профессор университета Ататюрк, заметил, что насилие связано не только с семьей, но также и с окружением. По его словам, каждый ребенок может однажды попасть в драку, что, однако не будет означать, что он представляет опасность для общества.