Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բանաձևը քվեարկության կդրվի Շվեդիայի խորհրդարանում՝ Ռիկսդագում, հայտնում է Ռիկսդագի գրասենյակը:
Թիվ 335 բանաձևը, որը նկարագրում է ներկա իրավիճակը Ղարաբաղի շուրջ և այն քայլերը, որ ձեռնարկում է միջազգային հանրությունը դրա հանգուցալուծման համար, հանձնվել է Շվեդիայի խորհրդարանի կոմիտեի քննարկմանն ու հետագա քվեարկության համար: Քվեարկության նախնական ամսաթիվը հայտնի չէ, սակայն առաջին նիստը կկայանա ընթացիկ տարվա մարտին:
Նախագիծը ներկայացրել է Շվեդիայի խորհրդարանի «Կանաչների» կուսակցությունից պատգամավոր Մեհմեդ Կապլանը 2011թ. հոկտեմբերին: Փաստաթուղթը մատնանշում է, որ Շվեդիայի քաղաքական հանրությունն ու կառավարությունը պետք է ուշադրություն դարձնեն բանակցային գործընթացի լճացման վրա ու կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն իրավիճակից դուրս գալու համար, հայտնում է Trend-ը:

Резолюция по ситуации вокруг карабахского конфликта передана на рассмотрение и дальнейшее голосование в шведском парламенте Риксдаге, сообщили в канцелярии Риксдага.
Проект под номером 335, описывающий нынешнее положение вокруг карабахского конфликта и шаги, предпринимаемые международным сообществом для его разрешения, передан в комитет по рассмотрению и дальнейшему голосованию по подобным резолюциям в шведском парламенте. Предварительная дата голосования пока неизвестна, однако первое заседание намечено на март 2012 года.
Проект был представлен членом шведского парламента от партии "Зеленых" Мехметом Капланом в октябре 2011 года. Документ указывает на необходимость шведского политического общества и правительства обратить внимание на стагнацию в переговорном процессе по урегулированию конфликта и предпринять конкретные шаги для выхода из ситуации, передает Trend.