25 Փետրվար 2012 - 07:44 AMT
Փետրվարի 24-ին Ադրբեջանի դեսպանությույնը Պրահայի հրապարակներից մեկում կազմակերպել էր Խոջալիի դեպքերի 20-ամյա տարելիցին հիշատակի միջոցառում:
Ձեռնարկը կազմակերպվել է Չեխիայում Ադրբեջանի դեսպանության, ադրբեջանաչեխական միության (ղեկավար՝ Էլշան Նազարով) կողմից՝ մի շարք ազերի գործարարների և Հեյդար Ալիևի անվան հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Ինչպես ասվում է PanARMENIAN.Net-ի ստացած հաղորդագրության մեջ, միջոցառմանը Պրահայի հրապարակների անկյուններից մեկում տեղադրվել էր վրան, որի կողքին բարձրացվել Ադրբեջանի դրոշը: Միջոցառման նպատակն է եղել քարոզել Խոջալիի իրադարձությունների ադրբեջանական պաշտոնական տեսակետը:
Այդ նպատակով վրանում բաժանել են անվճար սնունդ, կազմակերպել ադրբեջանական հուշանվերների վաճառք: Բացի քարոզչական նյութերից վրանում են եղել նաև առևտրային բնույթի՝ գորգի վաճառասրահի և ռեստորանի գովազդային պաստառներ: Սրա պատճառը հովանավորների պահանջն է, և թե այն հանգամանքը, որ միջոցառման թույլտվությունը Պրահայի քաղաքապետարանից ստացվել է ոչ որպես քաղաքական ակցիա, այլ որպես գովազդա-առևտրային ակցիա:
Վրանում և մոտակայքում թվով 6-7 ադրբեջանցի ուսանողներ անցորդներին են ծուլորեն բաժանել քարոզչական բուկլետներ: Միջոցառումը սկսելուն պես հայ համայքի մի քանի ներկայացուցիչներ սկսել են վրանի կողքին անցորդներին բաժանել Չեխիայում չեխերենով պատրաստված ադրբեջանական կեղծիքը մերկացնող թռուցիներ (կցվում է) և ՙՙԽոջալու. քարոզչություն ողբերգության միջոցով՚՚ անգլերեն բրոշյուրը:
Հայ համայնքի ակտիվիստները ադրբեջանցիների համար անսպասելի կերպով մտել են վրան և նշված նյութերը բաժանել նաև այնտեղ, այդ թվում նաև միջոցառման կազմակերպիչներին և լուսանկարել: Բացի այդ, նրանք խուճապահար եղած ադրբեջանցիներին բարձրաձայն ներկայացրել են Խոջալուի ողբերգության վերաբերյալ ճշմարտությունը: Ընհանուր առմամբ հայերի կողմից բաժանվել է շուրջ 300 թռուցիկ և 50 բրոշյուր:
Ժամը 17:00-ի մոտակայքում միջոցառման են ժամանել Չեխիայում Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեսպանները Չիհադ Էրգինայը: Ադրբեջանի դեսպանի ելույթը հանկարծակիորեն խանգարվել է միջոցառման կողքով անցնող կրիշնայականների թափորի թմբուկների բարձր ձայնով և բարձրախոսներից հնչող երգեցողությամբ:
Միջոցառման կուլմինացիոն պահին մասնակցել է մինչև 40-50 ադրբեջանցի: Ընդհանուր առմամբ ակցիան անցել է անաղմուկ: Տեղաբնակների կողմից այն ուշադրության առաձնապես չի արժանացել:

25 Февраль 2012 - 07:44 AMT
Армяне Чехии в Праге дали достойный ответ проведению азербайджанцами мероприятий, посвященных,20-летней годовщине так называемого “ходжалинского геноцида”. Как говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении, 24 февраля посольство Азербайджана, при финансовой помощи азербайджанских бизнесменов и фонда имени Гейдара Алиева, на одной из площадей Праги организовало мероприятие, посвященное т.н. “ходжалинской трагедии”. В рамках мероприятия участники установили палатку, рядом с которой поставили флаг Азербайджана. Как сообщается, целью мероприятия была пропаганда официальной точки зрения Азербайджана по поводу ходжалинских событий. С этой целью в палатке раздавалась бесплатная еда, а также была организована продажа азербайджанских сувениров. Кроме пропагандистских материалов в палатке также продавались ковры и были установлены рекламные плакаты ресторанов. Причиной этого было требование спонсоров, также то, что организаторы мероприятия получили разрешение на его проведение не как пропагандистскую акцию, а как рекламно-торговую акцию.
Как говорится в сообщении, в палатке 6-7 студентов раздавали прохожим пропагандистские материалы. Армянская община Чехии не смогла равнодушно отнестись к подобной инициативе азербайджанцев, и с самого начала мероприятия рядом с палаткой раздавала прохожим материалы, опровергающие дезинформацию азербайджанской стороны на чешском языке. Неожиданно для азербайджанцев, армянские активисты также вошли в палатку и там также раздали свои материалы.
В общем числе армянами было роздано 300 листовок и 50 брошюр. А выступление посла Азербайджана в Чехии Чиаада Эригная в ходе мероприятия было прервано звуками барабанов и звучащей из мегафонов музыкой проходящей мимо процессии кришнаитов.