Թուրքական դատարան կարող է նոր հայց ներկայացվել թուրքահայ լրագրող, «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով, եթե նոր մանրամասներ ի հայտ գան: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Սադուլլահ Էրգինը այն բանից հետո, ինչ հրապարակվել է այս հարցով Թուրքիայի Պետական վերստուգիչ խորհրդի զեկույցը:
Փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը խիստ քննադատության է ենթարկել Ստամբուլի դատարանի հայտարարությունն այն մասին, որ Դինքի սպանության ետևում կանգնած չէ կազմակերպված հանցագործ համակարգ: «Ես չգիտեմ, արդյոք իմաստ ունի դատարանի համար ճանաչել, որ այդ գործողության ետևում կանգնած է խոշոր կազմակերպություն ապա հերքել այդ միտքը»,-ասել է Բոզդաղը, հայտնում է Hurrieyet-ը:
Գործով դատավարությունն ավարտվել է լրագրողի սպանությունից հինգ տարի անց: 2007թ հունվարի 19-ին Հրանտ Դինքը սպանվել էր իր հրատարակչության մոտ: Կասկածյալ Օգյուն Սամասթը ձերբակալվեց 32 ժամ անց: 2011թ. ամռանը Ստամբուլի դատարանը նրան դատապարտեց 21 տարվա ազատազրկման: Լսումների ժամանակ Սամասթը հայտարարեց, թե ինքը դարձել է թուրքական իշխանությունների հակահայկական քարոզչության զոհը:

25 Февраль 2012 - 10:00 AMT
В Турецкий суд может быть подан новый судебный иск по делу турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты “Акос” Гранта Динка, если появятся новые подробности. Об этом заявил министр юстиции Турции Садуллах Эргин, после того как был опубликован доклад Государственного наблюдательного совета Турции по этому вопросу
Заместитель премьер-министра Бекир Боздаг, тем временем, подверг резкой критике заявление Стамбульского суда о том, что за убийством турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты “Акос” Гранта Динка не стоит организованная преступная сеть. “Я не знаю, имеет ли смысл для суда признать наличие крупной организации за этим преступлением, а затем сказать не видит никакой связи”, – сказал Боздаг, сообщает Hurrieyet Процесс по делу завершился спустя пять лет после убийства журналиста. 19 января 2007 Грант Динк был убит перед редакцией своей газеты. Подозреваемый в убийстве 17-летний Огюн Самаст был задержан через 32 часа после происшествия на основе явки с повинной. Летом 2011 г. суд Стамбула вынес приговор о лишении Самаста свободы сроком на 21 год. В ходе слушаний Самаст заявлял, что стал жертвой антиармянской пропаганды турецких властей. Адвокаты семьи Динка считают, что Самаст был пешкой в руках заказчиков преступления.