26 Փետրվար 2012 - 13:15 AMT
Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի ջարդերը էթնիկական բռնության առաջին զանգվածային պայթյունն էր նորագույն խորհրդային պատմության մեջ: Այդ մասին Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում հայտնել է ուկրաինացի քաղաքական տեսաբան Դմիտրի Պետրենկոն:
«Սումգայիթը մարդկության դեմ հանցագործությունների, Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարների և Կատինյան անտառում գնդակոծությունների հետ նույն շարքում է»,- հայտնել է նա՝ հավելելով, որ Սումգայիթի զոհերի արյունը չպետք է մոռացվի:
Փորձագետի կարծիքով՝ Սումգայիթում բռնությանը նպաստել է տեղի իրավապահ մարմինների, ԽՍՀՄ կենտրոնական պետական և կուսակցական ղեկավարության անգործությունը կամ դեպքերի զարգացմանը ժամանակին միջամտելու անկարողությունը:
«Ցավոք, մարդկությունն իր ողջ պատմության ընթացքում ցուցադրում է անընդունակություն հասկանալու, որ դաժանությունը միայն դաժանություն է ծնում, որն ավելի մեծ փորձանքներ է բերում: Անհնար է բուժել նման իրադարձությունների ժամանակ տուժած մարդկանց վերքերը, բայց կարելի է գոնե ապագայում նման բաները կանխելու համար փորձել դասեր քաղել դրանից»,- նշել է նա:

Погром армян, произошедший в азербайджанском городе Сумгаит, стал первым массовым взрывом этнического насилия в новейшей советской истории. Об этом в интервью Analitika.at.ua, заявил украинский политический обозреватель Дмитрий Петренко.
«Это преступление стоит в одном ряду с преступлениями против человечества, лагерями Освенцима и расстрелами в Катынском лесу», – заявил он, добавив, что кровь жертв Сумгаита не должна быть забыта.
По мнению эксперта, насилию в Сумгаите способствовало бездействие местных правоохранительных органов, центрального государственного и партийного руководства СССР, или неспособность своевременно вмешаться в развитие событий.
«К сожалению, человечество на протяжении всей своей истории демонстрирует неспособность понять, что жестокость порождает только жестокость, которая приносит еще большие беды. Невозможно залечить раны людей, пострадавших в подобных событиях, но можно хотя бы попытаться извлечь из этого уроки для предотвращения подобного в будущем», – отметил он.