28 Փետրվար 2012 - 05:32 AMT
ԵՄ ԱԳ խորհուրդը կոչ է անում ԵՄ Գերագույն ներկայացուցչին Արցախի համար հետկոնֆլիկտային սցենարներ մշակել
Երկուշաբթի Բրյուսելում կայացել է ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստ` նվիրված Հարավային Կովկասին: Նիստի արդյունքում հանձնաժողովն ընդունել է մի շարք որոշումներ Հարավային Կովկասի իրավիճակի վերաբերյալ, այդ թվում` ղարաբաղյան հակամարտության:
ԵՄ իր անհանգստությունն է արտահայտում ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների դանդաղ ընթացքի վերաբերյալ:
«Այս առնչությամբ ԵՄ նակինի նման աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ճանաչում է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ջանքերը, որոնք ուղղված են եռակողմ բանակցություններում առաջընթաց ապահովելուն»,-ասվում է հաղորդագրությունում:
ԵՄ դարձյալ կողմ է արտահայտվում Մադրիդյան սկզբունքներին և կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին ակտիվացնել իրենց ջանքերը` համաձայնության հասնելու համար` սկզբունքները որպես խաղաղ համաձայնագրի հիմք ընդունելով:
ԵՄ հիշեցրել է նաև 2011թ մայիսի 26 Դովիլլում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համաժողովի ընթացքում արված համատեղ հայտարարության մասին, որն ընդունվել էր երկու երկրների նախագահների կողմից Սոչիում: ԵՄ կոչ է անում իրականացնել դրանք:
«Այս առնչությամբ ԵՄ անհանգստություն է արտահայտում շփման գծում լարվածության մեծացման առնչությամբ և ընդգծում է անհապաղ միջոցներ ընդունել կրակը դադարեցնելու առնչությամբ և վստահության ամրպնդման»:
ԵՄ պատրաստ է Մինսկի խմբի հետ համատեղ ակտիվորեն նպաստել խաղության համձայնագրի կնքմանը: Դրա համար անհրաժեշտ Լեռնային Ղարաբաղում ԵՄ ներկայացուցիչների պարտադիր ներկայությունն ապահովել:

28 Февраль 2012 - 05:32 AMT
Совет иностранных дел ЕС призывает Верховного представителя Евросоюза разработать постконфликтные сценарии для Арцаха
В понедельник в Брюсселе состоялось заседания Совета иностранных дел ЕС, посвященное Южному Кавказу. По итогам заседания комиссия приняла ряд решений по ситуации на Южном Кавказе, в том числе карабахскому конфликту.
ЕС выражает свою обеспокоенность по поводу медленного прогресса в переговорах между Арменией и Азербайджаном по урегулированию карабахского конфликта.
"В этой связи ЕС по-прежнему поддерживает сопредседателей Минской группы ОБСЕ и признает в этой связи усилия президента России Дмитрия Медведева, направленные на достижение прогресса в трехсторонних переговорах", – говорится в сообщении.
ЕС вновь заявляет о своей поддержке Мадридских принципов и призывает Азербайджан и Армению активизировать свои усилия для достижения согласия по этим принципам в качестве основы для мирного соглашения.
ЕС напоминает о совместном заявлении стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на саммите G8 в Довилле 26 мая 2011 года и обязательств, принятых президентами двух стран в рамках Минской группы в Сочи, и призывает к их полной реализации.
"В этой связи ЕС выражает озабоченность по поводу роста напряженности вдоль линии соприкосновения войск, и подчеркивает важность неотложных мер по осуществлению соглашения о прекращении огня и принятия соответствующих мер по укреплению доверия.
ЕС готов оказывать активную поддержку мер по укреплению доверия совместно и в полной взаимодополняемости с Минской группой, с целью содействия по реализации мира. В связи с этим, ЕС подчеркивает необходимость безусловного доступа представителей ЕС в Нагорный Карабах и прилегающие районы. Совет призывает Верховного представителя и Комиссию разработать в тесном сотрудничестве с ОБСЕ постконфликтные сценарии для Нагорного Карабаха в качестве основы для будущего взаимодействия ЕС", – говорится в документе.