ԱՄՆ 61 կոնգրեսականներ ստորագրել են նամակ, որում իրրենց անհամաձայնություն են արտահայտել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի դիրքորոշմանը: Մասնավորոպես, խոսքը Քլինթոնի այն հայտարարության մասին է, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական հարց է:
«Ինչպես նշում են կոնգրեսականները, Քլինթոնը ամերիկյան քաղաքականության ամենաթուրքամետ ներկայացուցիչներից է»,-հայտնում է ANCA-ն:
Փետրվարի սկզբին ԱՄՆ կոնգրեսականներ, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշման հեղինակներ Ռոբերտ Դոլդը և Ադամ Շիֆֆը, կոչ են արել կոնգրեսականներին ստորագրել նամակի տակ, որում կոչ են անում Քլինթոնին փոխել իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Հունվարի վերջին ԱՄՆ պետքարտուղարը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ չի պատրաստվում սահմանել քրեական պատասխանատվություն Հայոց ցեղասպանության համար: «ԱՄՆ ուժեղ կողմերից մեկն այն է, որ մենք մարդկանց չենք պատժում իրենց արած հայտարարությունների համար: Մարդիկ կարող են ասել գրեթե այն ամենն, ինչ ուզում են: ԱՄՆ-ում նրանք հենց այդպես էլ անում են: Այլ երկրներ կարող են այլ ստանդարտներ և նորմեր ունենալ: Սակայն ես հուսով եմ, որ մենք երբեք որևէ մեկին չենք պատժի իր արտահայտությունների համար»,-հայտարարել է նա: Ընդ որում, նա նկատել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը պետք է լուծեն ոչ թե քաղաքական գործիչները, այլ պատմաբանները:
Քլինթոնը նաև կոչ է արել հասարակությանը քննարկել այս հարցը: «Պետք է հնարավորթյուն տալ երկու կողմերին էլ արտահայտվել, և մենք կոչ ենք անում իրականացնել դա: Հավաքեք ապացույցներ, արտահայտեք ձեր փաստարկները և պատրաստվեք քննարկամնը մասնակցելու»,-հայտարարել է Քլինթոնը:

61 конгрессмен США подписали письмо, выражающее несогласие депутатов с позицией госсекретаря США Хиллари Клинтон по поводу Геноцида армян. В частности речь идет о заявлении Клинтон, что Геноцид армян – это исторический вопрос.
“Как отмечают конгрессмены, Клинтон является самым протурецким представителем американской дипломатии”, – сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
В начале февраля конгрессмены США, авторы резолюции по Геноциду армян Роберт Дольд и Адам Шифф призвали конгрессменов подписаться под письмом, призывающим госсекретаря Хиллари Клинтон изменить позицию по Геноциду армян.
В конце января госсекретарь США Хиллари Клинтон заявила, что США не собираются вводить уголовное наказание за отрицание Геноцида армян. “Одна из сильных сторон Соединенных Штатов в том, что мы не наказываем людей за их высказывания. Люди могут говорить почти все, что им захочется. В США они так и делают. У других стран могут быть другие стандарты и правила. Но я надеюсь, что мы никогда не будем наказывать кого-либо за их высказывания”, – заявила она. При этом она заметила, что вопрос о признании Геноцида армян должны решать не политики, а историки. “Привлечение же государства для решения подобных вопросов – очень опасная практика”, – считает она.
Клинтон также призвала общество к дискуссии по данному вопросу. “Необходимо дать высказаться обеим сторонам, и мы призываем это сделать. Соберите доказательства, выскажите свои аргументы и будьте готовы к участию в дискуссии”, – заявила госсекретарь США.