28 Փետրվար 2012 - 12:46 AMT
Փետրվարի 28-ին ժամը 11:00-ին Կիևում ԵԱՀԿ գրասենյակի մոտ կայացել է Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված սգո ցույց:
Ակցիային մասնակցել են միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ուկրաինացի քաղաքական գործիչներ, կազակության և հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ: Խորհրդանշական է, որ սգո ցույցին միացել են վրացական և իրանական երիտասարդության ներկայացուցիչներ:
Ակցիայի ավարտին ԵԱՀԿ ներկայացուցչություն է հանձնվել ցույցի մասնակիցների ուղերձը, որտեղ մանրամասն ներկայացվել է Ադրբեջանի քաղաքներում հայկական կոտորածների պատմությունը, ինչպես նաև հայության դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցում:
Սումգայիթյան կոտորածների 24-ամյա տարելիցին նվիրված ակցիաներ տեղի կունենան Ուկրաինայի այլ քաղաքներում, որտեղ կան խոշոր հայ համայնքներ, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

28 Февраль 2012 - 12:46 AMT
28 февраля в 11:00 у офиса Координатора проектов ОБСЕ в Украине в Киеве состоялся траурный митинг памяти жертв Сумгаитского погрома.
В акции приняли участие представители международных организаций, украинские политики, правозащитники, представители казачества и армянской диаспоры. Символично, что в траурном митинге к армянской молодежи присоединились представители грузинской и иранской молодежи.
По завершении акции, в представительство ОБСЕ было передано обращение участников митинга, где была подробно изложена история армянских погромов в городах Азербайджана, а также позиция армянства по карабахскому вопросу.
Акции, посвященные 24-й годовщине Сумгаитских погромов, пройдут также в городах Украины, где есть крупных армянских общины, сообщает Analitika.at.ua.