Թուրքիան «ողջունում է» Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, որով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ոչ սահմանադրական է ճանաչվել: Ինչպես հայտնել է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմետ Դավութօղլուն, Թուրքիայի նախարարների կաբինետը կդիտարկի Ֆրանսիայի հետ տնտեսական, քաղաքական և ռազմական հարաբերությունների վերսկսման հարցը, որոնք «սառեցվել էին հունվարի 23-ից հետո, երբ Ֆրանսիայի Սենատն ընդունեց օրինագիծը»:
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն այսօրվա նիստում ոչ սահմանադրական է ճանաչել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագծի հեղինակը պատգամավոր Վալերի Բուայեն է: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Ինչպես հաղորդել են Ելիսեյան դաշտերից, նախագահն օրինագիծը կստորագրի 14 օրվա ընթացքում:
Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: Սպասվում էր, որ Խորհուրդը որոշում կընդունի մինչև մարտի 1-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին խոստացել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ դնել շրջանառության մեջ, եթե Սահմանադրական դատարանը ոչ սահմանադրական ճանաչի հունվարի 23-ին Սենատի կողմից ընդունված օրինագիծը:'

Турция “приветствует” решение Конституционного совета Франции, признавшего неконстуционным законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Как заявил глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, турецкий кабинет министров рассмотрит вопрос о возобновлении экономических, политических и военных отношений с Францией, которые «были заморожены после 23-го января, когда Сенат Франции принял законопроект».
Конституционный Совет Франции на своем заседании сегодня признал неконституционным билль о криминализации отрицания Геноцида армян.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро. Турция крайне болезненно отреагировала на одобрение данного закона, объявив о замораживании политического, военного и экономического сотрудничества с Францией. Некоторые французские сенаторы обратились в Конституционный совет с целью признать билль неконституционным.
Президент Франции Николя Саркози пообещал ввести в оборот новый законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, если Конституционный суд признает неконституционным билль, принятый Сенатом 23 января